Domácí

Starožitníci mají napilno. Lidé řeší finanční problémy prodejem cenností

Starožitníci se v poslední době nezastaví. Mnoho lidí má finanční problémy, situaci tak řeší prodejem rodinných cenností nebo sběratelských kousků. Podobně jsou na tom také majitelé bazarů a zastaváren, kteří už často nemají přijaté zboží ani kam dávat.

Paní Marcela navštěvuje starožitnictví pravidelně už slušnou řadu let. V minulosti prý historické předměty převážně nakupovala, nyní už pouze prodává. "Tady jsem byla spokojená, tak jsem se sem vrátila a pokusím se prodat po rodičích medailonek. Protože teď jako důchodce člověk potřebuje peníze," vysvětlila.

"Nejvíc věcí teď lidi nosí z 50., 60. a 70. let. Ale samozřejmě ještě mají věci z první republiky," prozradil majitel starožitnictví Ondřej Katrák. Nejčastěji lidé chodí do starožitnictví nabízet své rodinné stříbro. Dále pak porcelán, sklo a šperky. "Obecně se teď ví, že se šperky dobře prodávají. Takže mnoho lidí se teď snaží využít situace a prodat to právě teď, kdy ty ceny jsou vysoko," uvedla majitelka starožitnictví Simona Šustková. 

Podobně jako starožitnictví jsou na tom také zastavárny. "Mladá generace chodí nejčastěji s drobnou elektronikou, mobily, sluchátka, všechno možné. Starší lidi se snaží prodávat v podstatě všechno, co mají doma a nepotřebují," sdělil majitel bazaru a zastavárny Petr Blahák.

Související obsah

Lidé nabízejí k prodeji tolik zboží, že se v něm majitelé některých zastaváren a bazarů doslova topí. "Já jsem přesvědčený o tom, že na lidi dopadá strach z ekonomické krize, strach z budoucnosti. Neustále vidí dokola zvyšující se ceny," upozornil psycholog Tomáš Morávek.

Řada lidí už delší dobu využívá k prodeji vzácných předmětů a zboží internetové aukce. Velká část prodávajících však dává stále raději přednost osobnímu posouzení znalců.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz