Zahraničí

Nad Putinem nejspíš zlomí hůl i Orbán. Jsou za tím peníze

Nad Putinem nejspíš zlomí hůl i Orbán. Jsou za tím peníze
Ruský prezident Putin a maďarský premiér Orbán | Zdroj: Profimedia

Budapešť udržuje s Moskvou vřelé vztahy navzdory ruské agresi vůči Ukrajině a západním sankcím. Teď by se podle maďarských médií mohly ochladit. Rusové totiž poslali účet za plyn a je mnohonásobně vyšší, než Vladimir Putin nasliboval Viktoru Orbánovi.

Maďarská vláda se celý rok chová k Rusku tak, jako by se v únoru nic nestalo a na Ukrajině se neválčilo. Četná jednání Orbána s Putinem a mezi ministry zahraničí Sergejem Lavrovem a Péterem Szijjártém zdůvodňovala Budapešť nutností hledět především na maďarské národní zájmy. 

Orbán jako první přistoupil na Putinův požadavek platit za plyn v rublech a kritizoval sankční balíčky, které ve snaze izolovat Rusko zavedla Evropská unie. Z Moskvy pak přišel příslib, že Maďarsko dostane plyn levněji než ostatní. Jenomže to se nestalo a cena za dodávky za červenec a srpen naopak výrazně převyšovala tržní hodnoty, uvedl list Mfor.

Vláda si na plyn dokonce vzala půjčku s poměrně vysokými úroky, aby naplnila zásobníky pro případ, kdy by spor mezi EU a Ruskem vedl k zastavení dodávek. Původně měla maďarská vláda zaplatit přes 45 miliard korun, Rusové ale nakonec poslali účet ve výši bezmála 50 miliard. Vztahy obou zemí by to mohlo výrazně narušit, píše portál Daily News Hungary. Utrpěl by tím zejména Putin, který by v Orbánovi ztratil nejvýše postaveného evropského spojence.

Související obsah

EU už od jara hledá cesty, jak se zbavit závislosti na ruském plynu. Jedním z chystaných opatření je i zavedení cenového stropu na dovážený zemní plyn. Maďarsko si na čtvrtečním unijním summitu dojednalo výjimku. Surovinu bude moct od Ruska odebírat přes turecký plynovod TurkStream dalších 15 let.

Brusel Maďarsko dlouhodobě kritizuje, podle usnesení Evropského parlamentu už dokonce zemi kvůli neustálému porušování evropských hodnot ze strany Orbánovy vlády nelze považovat za plnohodnotnou demokracii. Roste i nespokojenost samotných maďarských občanů, kteří v posledních týdnech několikrát vyšli do ulic. Frustrovaní jsou zejména ze stále rostoucí inflace, jež v září přesáhla 20 procent a po Pobaltí je tak nejvyšší v celé sedmadvacítce.

Orbán se zúčastnil posledního rozloučení s Gorbačovem, Putin nepřišel (09/2022):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz