Ekonomika

ČEZ chce po Rusku miliardy. Energetickou válku začalo už dávno, tvrdí jeho šéf

ČEZ chce po Rusku miliardy. Energetickou válku začalo už dávno, tvrdí jeho šéf
ČEZ | Zdroj: TV Nova

Společnost ČEZ přišla kvůli výpadkům ruských dodávek energií o stovky až miliardy korun, prohlásil její generální ředitel Daniel Beneš. Po Gazpromu tak bude za nedodržení smluv peníze vyžadovat. Firma povede mezinárodní arbitráž.

"V momentu, kdy někdo neplní kontrakt, který máte, je těžké se bavit o něčem jiném než náhradě škody," řekl Beneš v neděli České televizi. Je tedy podle něj vyloučené jednat s ruským Gazpromem o dodávkách plynu na příští rok.

"Je to ve vyšších stovkách milionů až v prvních miliardách korun, logicky to budeme vymáhat," avizoval s tím, že jediným možným krokem je mezinárodní arbitráž. Otázkou podle něj ale je, co se povede vymoci. 

Místo prodlužování smluv s Ruskem by tak Česko podle Beneše mělo hledat jiné zdroje plynu. Zmínil například LNG terminál v nizozemském přístavu Eemshaven. Tam má Česko pronajatý prostor pro tři miliardy kubíků plynu, loni spotřeba přesáhla devět miliard kubíků. "V Nizozemsku jednáme o navýšení. Jsou to jednotky miliard kubíků," sdělil Beneš.

Související obsah

Energetická válka Ruska podle Beneše začala už rok před únorovou invazí na Ukrajinu. Nenápadně totiž dle něj přestalo dodávat plyn a může za až devět desetin z nárůstu cen.

Gazprom se kvůli ruské invazi už dostal do existenční krize, upozornil portál Politico. Podíl ruského monopolu na evropském trhu klesl ze 40 na pouhých devět procent a cena akcií se za osm měsíců snížila o 88 procent.

Lídři EU se shodli na opatřeních proti vysokým cenám energií:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz