Zahraničí

Statisíce Ukrajinců jsou bez proudu. Rusové ve velkém ničí elektrárny

Ruská armáda podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ve velkém útočí na ukrajinskou energetickou síť. Rozsáhlé útoky zasáhly klíčovou infrastrukturu hned v několika regionech. Podle posledních dostupných informací zůstalo v zemi bez elektřiny jeden a půl milionu lidí.

Obyvatelé Borodjanky u Kyjeva se svíčkou v ruce hledí do ulic, které se do černé tmy halí ihned po západu slunce. Nesvítí tam žádné pouliční lampy ani světla z oken.

Tak vypadá zatím poslední fáze ruské války na Ukrajině, která zítřkem vstoupí do svého osmého měsíce. "Když začala okupace, také byla zima a nemohli jsme být doma. Také jsme se schovávali ve sklepech. Samozřejmě, že to není příjemné, ale co můžeme dělat," uvedl taxikář Andrij Pidobid.

Moskva otevřeně deklarovala plány útočit stále více na elektrárny, vodárny a další klíčovou infrastrukturu. Ukrajinské úřady minulý týden uvedly, že útoky vážně poškodily třetinu energetických zdrojů. Analytici předpokládají, že výpadky proudu v kombinaci s přicházející zimou, budou zvyšovat utrpení ukrajinského obyvatelstva.

Související obsah

Situaci na bojové frontě se ale Rusům stále zvrátit nedaří. Útoky chce tak Moskva Ukrajinu přinutit k tomu, aby se místo úspěšné protiofenzivy soustředila na ochranu klíčové infrastruktury.

"Ruští propagandisté lžou, když tvrdí, že tento teror proti naší infrastruktuře a lidem zpomalí aktivní akce naší armády nebo nám zkomplikuje obranu. Ukrajinci jsou jednotní a s jistotou vědí, že Rusko nemá šanci tuto válku vyhrát. Naše obranné síly dostávají vše, co potřebují k ochraně země, a postupují vpřed každý den, zdůrazňuji, každý den," vzkázal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Související obsah

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v neděli varoval několik svých západních protějšků, že by Ukrajina mohla použit takzvanou špinavou bombu, která obsahuje radioaktivní materiál a po explozi zamoří místo dopadu.

Své tvrzení ale Šojgu opět nepodložil žádnými důkazy. Ukrajina navíc nemá žádný důvod zamořit radioaktivitou území, které úspěšně dobývá zpět pod svou kontrolu.

drz, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz