Domácí

Válek: Žene se na nás vlna chřipky a covidu. Řekl, které období bude kritické

V Česku aktuálně běží podzimní očkovací kampaň, kterou ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zdůvodňuje novou vlnou covidu, ale také chřipky. Nyní je podle něj ideální čas se nechat naočkovat, a to i pro ty, kteří už mají vakcinaci ukončenou. Lidé, kteří neprodělali nové varianty omikronu, proti němu totiž nejsou dostatečně chráněni. Podle Válka bude epidemická vlna nejhorší v listopadu, prosinci a lednu.

To, že ministerstvo zdravotnictví spustilo očkovací kampaň zrovna v tomto období, není náhodou. "Žene se sem vlna chřipky, žene se sem vlna covidu. Hodně záleží na počasí, nicméně 100% bude narůstat počet pozitivně testovaných. Tím pádem 100% se bude postupně, tak jak bude přicházet listopad, prosinec, leden, ta vlna zhoršovat," prohlásil ministr Vlastimil Válek na úterní tiskové konferenci.

Právě tyto tři měsíce podle něj budou kritické. "Teď je optimální čas se nechat naočkovat proti covidu i proti chřipce," apeluje na veřejnost. Vláda si podle něj vyjednala, aby Česko dostávalo vždy nejnovější model vakcín. Ten současný nejlépe pokrývá variantu omikron, doplnil Válka předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

​"Ukázalo se, že lidé, kteří byli v minulosti očkováni původní vakcínou a nebyli přeočkováni, nebo prodělali původní nákazu, nejsou dostatečně chráněni," zdůraznil Chlíbek. Lidé, kteří prodělali covid v loňském roce, v tu dobu podle něj určitě omikron neměli.

Související obsah

"Na začátku letošního roku to pravděpodobně také nebyl omikron," doplnil s tím, že dostatečně chráněni nejsou ani ti, kteří prodělali první omikronovou variantu. "Ukazuje se, že protilátky proti první variantě omikronu nejsou schopny dostatečně neutralizovat a chránit proti omikronu BA.4 a BA.5," varuje Chlíbek. 

"Proto také opět zdůrazňujeme, že nemá smysl si vyšetřovat nějaké protilátky. Nejste z toho schopni poznat, jestli to jsou protilátky proti původní variantě, proti omikronu BA.1. Prosté číslo člověku nic neřekne," dodal. Ministerstvo i odborníci vyzývají k očkování nejen proti covidu, ale i proti chřipce.

"Dva roky jsme zde chřipku neviděli v masivní síle, nikdo si tedy nemůžeme být úplně jistí, jak moc silná ta chřipková vlna bude. To nejjednodušší, co můžeme udělat, je chránit se vakcínou," řekl na konferenci náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Očkování proti covidu i chřipce je možné v jeden den.

S nástupem podzimu začaly nemocnicím přibývat pacienti:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz