Zahraničí

V Baltském moři znovu zněly exploze. Vědci jich poblíž Ruska zjistili pět

V Baltském moři znovu zněly exploze. Vědci jich poblíž Ruska zjistili pět
Baltské moře, ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Výbuchy, které narušily funkčnost plynovodů Nord Stream 1 a 2, nebyly jediné, které otřásly Baltem. Finští seismologové v minulém týdnu zaznamenali v Baltském moři dalších pět explozí. Všechny z nich se odehrály v ruských výsostných vodách.

Celkem pět otřesů zaznamenali v průběhu minulého týdne finští seismologové z univerzity v Helsinkách. Čtyři otřesy vědci zachytili ve čtvrtek, pátý v pátek. Všechny zachytili ve Finském zálivu v Baltském moři.

Za pozornost stojí fakt, že všech pět otřesů se podle seismologů odehrálo v části moře, která patří Rusku. Jejich původ také neměl být jen přirozeným zemětřesením. Podle ředitele Institutu pro seismologii Timo Tiira učinili výzkumníci jasné závěry, podle kterých se jednalo o podmořské exploze a ne seismickou aktivitu.

Související obsah

Samotné otřesy byly velmi slabé a bez měřících přístrojů nedetekovatelné. "Nejsilnější z otřesů měl 1,8 stupňů Richterovy škály. U toho nejslabšího to bylo 1,3 stupně," řekl podle agentury Reuters Tiira.

Co přesně otřesy způsobilo, seismologové netuší. Není ani jisté, jestli šlo o úmysl či nehodu. Podle Tiiry existuje hned několik vysvětlení, proč se z části moře patřící Rusku ozývají výbuchy. Může se například jednat o vojenská cvičení nebo o likvidaci starých mořských min na dně Finského zálivu.

Exploze v Baltském moři poškodily plynovod Nord Stream. Připomeňte si výbuch v reportáži TV Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz