Domácí

Česká města i firmy přecházejí na solární elektřinu. Kvůli cenám energií

Města, kraje i firmy staví solární elektrárny tempem, jaké tato země dlouho nezažila. Často k tomu využívají střechy vlastních budov. Například Jihomoravský kraj jich vytipoval téměř třicet. Brno jich plánuje pokrýt panely stovky a založilo kvůli tomu novou městskou firmu.

Stačila jedna pořádná energetická krize a cesta k obnovitelným zdrojům je najednou mnohem rychlejší. Solární panely na střechách veřejných budov rostou po celé republice. Například Jihomoravský kraj chce získávat elektřinu například ze střech domovů pro seniory, škol, nebo úřadů.

"Pro umístění solárních panelů jsme vytipovali sedmadvacet budov. Odhadujeme, že tím uspoříme až třetinu nákladů na elektřinu," uvedla mluvčí úřadu Jihomoravského kraje Alena Knotková.

Dřív byla návratnost takové elektrárny kolem patnácti let. Teď se solární projekty splatí už za zhruba sedm roků. Fotovoltaika kvete ve velkých městech i na vesnici. "V první řadě se jedná o dvě budovy městského úřadu, o budovu městské policie, o zimní stadion a o čtyři základní školy," sdělil vedoucí ekonomického odboru břeclavské radnice Martin Černý.

Související obsah

Jednu z největších solárních elektráren plánuje také Brno. Pilotní projekt už začal na střeše městské polikliniky. Projektanti jen čekají, až vláda upraví zákon tak, aby mohla elektřina vyrobená třeba na střeše základní školy vyrábět led ve sportovní hale. "My těch budov máme rozplánováno asi 500 až 600. Ve stádiu detailnější přípravy je jich zhruba polovina," řekl mluvčí společnosti Sako Brno Solar Michal Kačírek.

Náklady se odhadují na dvě miliardy korun. Energetická krize ukázala, že plochá střecha se správným sklonem může mít vyšší hodnotu než pozemek o stejné ploše.  Do solárního byznysu se pouštějí i ti, kteří se dosud zabývali třeba prodejem potravin. Jedna elektrárna vyrostla v Praze na střeše obchodního domu. "Dohnaly nás k tomu ceny energií," vysvětlil energetický koordinátor obchodního řetězce Martin Raba.

Vlastní zdroj elektřiny ze slunce plánují i nejmenší živnostníci, například provozovatelé prádelen. "Instalujeme solární panely, abychom ušetřili energii,“ sdělila vedoucí prádelny Hana Šabatková. Pravý solární boom nejspíš nastane s novelou zákona, která umožní sdílení elektřiny. Podle odhadů se pak mohou čekací lhůty na výstavbu prodloužit i na několik let.

jal, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz