Naše Česko

Odborníci bijí na poplach. Ceny potravin porostou dál i v příštím roce

Kdo může za zdražování potravin a kdy se konečně zastaví? Na tyto a další otázky odpovídali ekonomovi Lukáši Kovandovi opětovně zvolený předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha a také Lukáš Němčík ze Svazu českých a moravských spotřebních družstev.

Potraviny letos v Česku zdražují nejvýrazněji od 90. let a další cenový růst je před námi. Nejnověji to ilustrují dramaticky se zvyšující ceny cukru. V nich se kromě zdražujícího plynu a emisních povolenek odráží také stále nákladnější produkce cukrové řepy. I její pěstitelé se potýkají s vysokými cenami energií.

Důvodů, proč potraviny zdražují, je celá řada. Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy lze například hledat zdražování u marží obchodníků. "Český statistický úřad sleduje u 15 komodit spotřebního koše ceny u zemědělců a ceny v obchodech. Na základě toho počítáme marže už od 90. let. Ty marže rostou, kdysi činily 10 až 12 procent, dnes to je 40 a více procent," prohlásil Pýcha.

Podle Lukáše Němčíka ze Svazu českých a moravských spotřebních družstev je ale situace jiná. Obchodníci totiž na drahých potravinách nemají vydělávat. "Obchodníci čelí velkému růstu nákladů a jsou nuceni uzavírat prodejny. Někteří zemědělci to neulehčují, protože než by radši prodali českým prodejcům levněji, tak dodávají zboží do zahraničí, kde je lepší cena," tvrdil Němčík.

Související obsah

Některé plodiny, jako jsou třeba brambory, zdražují i kvůli slabé úrodě. Zrovna brambory mají v nejbližší době zdražit až o 20 procent. Ve spojení s růstem cen dalších druhů zeleniny to mimochodem znamená letošní meziroční zdražení po domácku připravovaného vánočního pokrmu, tedy bramborového salátu, o více než 40 procent.

​Ceny rostou také u zemědělců, kterým se neustále zvyšují nároky. "U některých typů hnojiv nám ceny narostly až o 400 procent. Máme také vysoké ceny energií. Někteří ovocnáři letos vůbec nesklízejí, protože skladování je dražší než ta vlastní jablka, což se jim nevyplatí," vysvětlil Pýcha.

Čeští zemědělci mají podle Pýchy problém s nízkými prodejními cenami. "Představa, že jakýkoliv český zemědělec, včetně obrů typu Agrofert, může nadnárodnímu obchodníkovi diktovat cenu, je scestná. Ten obchodník si jednoduše sáhne do jiné země," pronesl Pýcha.

Důležitá je podle Němčíka podpora nakupování lokálních potravin, které by mohly s rostoucími cenami pomoci. "Dlouhodobě se snažíme podporovat regionální výrobky. Zákazníci však preferují levnější výrobky na úkor těch regionálních. Proto je potřeba osvěta," zdůraznil Němčík.

Související obsah

K tomu, aby se zastavilo zdražování, je podle Pýchy potřeba udělat několik kroků. "Zaprvé je nutné zastavit růst cen energií. Potom je potřeba mít srovnatelné výrobní podmínky. Naše vláda odebrala dotace funkčním zemědělcům, což je nutí k tomu, aby zvýšili ceny a rušili produkci citlivých komodit," zmínil Pýcha.

Česko má také podle něj problém s příliš mnoha prodejnami, což znamená, že každá velká prodejna má méně zákazníků. Kvůli tomu musí tlačit marže nahoru, aby dokázaly ufinancovat svůj provoz i při nižším počtu zákazníků.

Pesimisticky vidí budoucnost i Němčík. "Očekáváme růst potravin i v příštím roce. Ale jestli to bude dramatické, nebo pozvolné, na to bych potřeboval věšteckou kouli," uzavřel Němčík.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz