Zajímavosti

Telefon dokáže za šest minut předpovědět riziko smrti, tvrdí vědci

Telefon dokáže za šest minut předpovědět riziko smrti, tvrdí vědci
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Moderní technologie se vyvíjí neuvěřitelně rychle a projevuje se to také ve zdravotnictví. Vědci nyní přišli s tvrzením, že za pouhých šest minut dokáže telefon odhadnout, jaké je vaše riziko úmrtí.

Lidé v současnosti tráví se svým telefonem prakticky celý den a sdělují mu o sobě téměř všechno. Například na základě historie vyhledávání na internetu lze poznat, zda člověk plánuje rozchod, nebo naopak rodinu. 

Vědci z amerického státu Illinois jdou nyní ale ještě o něco dále. Tvrdí, že data z mobilních telefonů lze použít k předpovědi rizika smrti uživatele v následujících pěti letech. Stačí jim k tomu prý pouhých šest minut.

Konkrétně vědce zajímají údaje o pohybu. Ve studii publikované v časopise PLOS Digital Health zkoumali informace od 100 655 účastníků britské studie Biobank. Pokusné osoby měly na zápěstích speciální fitness náramky. Asi dvě procenta účastníků studie zemřela během pěti let.

Související obsah

​Na základě shromážděných údajů byli američtí vědci schopní vytvořit algoritmus, který určuje riziko smrti v následujících pěti letech. Výzkum byl založen na velkém množství důkazů ukazujících korelace mezi rychlostí chůze a celkovým zdravím. "U mnoha nemocí, zejména srdečních nebo plicních, existuje velmi charakteristický vzorec, kdy lidé zpomalí, když jim dojde dech, a poté v krátkých intervalech zase zrychlí," vysvětluje Bruce Schatz z University of Illinois.

Vědec nyní plánuje větší studii, ve které budou data o pohybu shromažďována pouze prostřednictvím smartphonu. "Pokud lidé nosí své mobilní telefony s sebou, můžete provést týdenní nebo denní předpověď úmrtí," tvrdí výzkumník. Důležité podle něj je, že po těchto předpovědích mohou majitelé okamžitě přijmout opatření ke snížení rizika úmrtí.

Čeští vědci přišli s řadou úžasných vynálezů. Podívejte se na některé z nich:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz