Zahraničí

Drama v brazilských prezidentských volbách: Lula těsně porazil Bolsonara

Boj o prezidentský úřad v Brazílii byl dramatem do poslední chvíle. Vyzyvatel Luiz Inácio „Lula“ da Silva vyhrál v neděli těsným rozdílem před stávajícím prezidentem Jairem Bolsonarem.

Po sečtení všech hlasů získal da Silva 50,9 procent oproti 49,1 rivala Bolsonara, informuje web The Guardian.

Bolsonaro vedl v polovině sčítání o několik procentních bodů, v napínavém souboji ho nakonec da Silva překonal.

Dva favorizovaní kandidáti na brazilského prezidenta postoupili do druhého kola poté, co se žádnému z nich nepodařilo v prvním kole před čtyřmi týdny získat přes polovinu hlasů. Ve čtvrté největší demokracii na světě hlasují o prezidentovi přímo občané, volební účast byla vysoká, hlasovalo 156 milionů Brazilců, da Silva vyhrál rozdílem dvou milionů.

Levicový exprezident da Silva tak porazil krajně pravicovou úřadující hlavu státu Bolsonara. Vyhrocenou volební kampaň vedli oba bez servítků. Nezávislý politický analytik Thomas Traumann přirovnal podle AP výsledky k vítězství amerického prezidenta Joe Bidena v roce 2020 s tím, že největší výzvou pro da Silvu je uklidnit extrémně polarizovaný národ.

Související obsah

​Pro 77letého da Silvu to je pozoruhodný návrat poté, co strávil 580 dní ve vězení za korupci, které se měl dopustit v prezidentské funkci, uvádí BBC. Nejvyšší soud ho sice osvobodil, ale “Lula“ se nemohl zúčastnit prezidentských voleb v roce 2018, v nichž byl proti Bolsonarovi favoritem. Ten překvapil vysokým ziskem, neboť předvolební průzkumy jeho rivala jasně favorizovaly.

Bolsonarova vláda se vyznačovala plamennými projevy, pokoušením demokratických institucí, široce kritizovaným postupem při řešení koronavirové pandemie a nejhorším odlesňováním amazonského pralesa za posledních 15 let, napsala AP. Své příznivce si však získal prosazováním konzervativních hodnot a odmítáním politické korektnosti. Také tím, že se pasoval na ochránce před levicovou politikou, která podle něj omezuje osobní svobodu a devastuje ekonomiku.

Da Silva, bývalý dělník a odborový předák, si naopak získal srdce lidí rozsáhlým sociálním programem, který pomohl zvýšit životní úroveň a pozvedl desítky milionů Brazilců z chudoby do střední třídy. Uškodily mu však rozsáhlé korupční skandály, do kterých byla jeho vláda zapletena.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz