Domácí

Shromáždění Milionu chvilek. Tma nikdy nezvítězí, vzkázala Zelenská

Spolek Milion chvilek pro demokracii svolal na neděli shromáždění s názvem Česko proti strachu: Společně na Václavák. Shromáždění, které se konalo na Václavském náměstí, začalo v 16 hodin. .

V reakci na páteční protivládní demonstraci svolal spolek Milion chvilek pro demokracii shromáždění s názvem Česko proti strachu: Společně na Václavák.  

Prvním řečníkem, který na akci vystoupil, byl prostřednictvím předtočeného videa divadelník Jiří Suchý. "Slýchávám hlasy, proč pomáhat Ukrajině, když sami máme problémy a mrzneme. My totiž máme šanci, že nám za čas bude znovu teplo a budeme prosperovat. Ti, co zemřou na Ukrajině, tuto možnost nemají," zdůraznil Suchý.

Související obsah

Pak se slova ujal zakladatel spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář. "Není to jen na vládě, ale na každém z nás. Pojďme ukázat Putinovi, že se nedáme. Pojďme pomáhat všem potřebným, ať jsou z Ukrajiny, nebo z Česka," vyzval Minář.

Před strachem způsobeným nestabilní situací varoval ředitel neziskové organizace Člověka v tísni Šimon Pánek. "To, co se děje, tedy například inflace a růst energií, to všechno je špatné. Ale neměli bychom propadat strachu a populistům, kteří využívají své voliče v boji proti vládě, Ukrajincům i Evropské unii," prohlásil Pánek. Zároveň také upozornil na vládní pomoc, o kterou si mohou lidé požádat.

Související obsah

Hlavním hostem shromáždění byla ukrajinská první dáma Olena Zelenská, která k přítomným promluvila prostřednictvím videa. "Rusko zapomnělo, že bojuje proti světlu, které nezhasne. Když ve Lvově vypadl proud uprostřed koncertu, orchestr hrál dál při světle baterek. Rusko nesmí náš svět vtáhnout do temnoty. Tmy nikdy nezvítězí," pronesla Zelenská. Čechům poděkovala za podporu, kterou označila za důkaz toho, že nelze vzít světlo těm, kteří jej mají uvnitř.

Podle prvních odhadů policie na Václavské náměstí přišly nižší desítky tisíc lidí. Mezi nimi byl i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Na Václavském náměstí v Praze se v posledních týdnech konalo hned několik demonstrací. 28. října se uskutečnila demonstrace s názvem Česká republika na 1. místě a svolali ji kritici současné vlády, kteří uspořádali také zářijové protivládní protesty. Ve středu se zase na Václavském náměstí sešli lidé, aby uctili památku zavražděných mladých gayů na Slovensku. V sobotu 8. října se na Václavském náměstí konala demonstrace odborářů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz