Domácí

Nadace Dobrý anděl pomáhá i rodičům malé Violky. Její nemoc rodinu stmelila

Nadace Dobrý anděl už jedenáct let pomáhá rodinám, kde jeden z členů onemocněl zákeřnou nemocí. Právě takovým případem je pětičlenná rodina Kovaříků z obce Zbůch na Plzeňsku, která se už pět let potýká s těžkou mentální retardací a autismem nejmladší dcery Violky. Péče o dceru je náročná, přesto se rodiče snaží maximum času trávit i se svými dalšími dětmi.

V rodině Kovaříků po diagnóze nejmladší dcery Violky ještě víc než kdy dřív platí jeden za všechny, všichni za jednoho. "Myslím si, že nás to dalo hodně dohromady a naučilo nás to reagovat i v situacích, které jsme si neuměli předtím ani představit," snaží se maminka Violky Michaela Kovaříková hledat světlé stránky jejich situace.

Violka má těžkou mentální retardaci spojenou s autismem. Péče o ni tak zabere čtyřiadvacet hodin denně. S péčí a obstaráním zábavy pro Violku často pomáhají i další dvě dcery: nejstarší Julie a prostřední Amálka.

Pro rodiče je kvůli náročné péči o Violku občas velmi těžké najít si čas na sebe. Volné chvíle, které mají díky tomu, že začala chodit na pár hodin denně do školky, se snaží trávit i s dalšími dcerami.

Související obsah

"Nejstarší dceru máme v domácím vzdělávání, takže se jí tímto můžeme i věnovat a učit se s ní. Čas s prostřední dcerou využíváme na různé hry, výlety i na to, že si s ní můžeme jen tak povídat," řekla maminka Michaela.

Rodina se dlouhodobě snaží, aby Violka zvládala alespoň některé běžné činnosti sama. "Chodíme s ní na hipoterapie, ergoterapie a teď chodíme ještě i na sociální cvičení, abychom ji posouvali co nejvíce dopředu," sdělil tatínek Violky Karel Kovařík.

S péčí pomáhají dobří andělé. Pomoci rodinám v těžké životní situaci můžete i vy. Staňte se dobrým andělem. Stačí se pouze zaregistrovat na internetových stránkách Dobrý anděl. Vámi věnované peníze jsou rodinám poslány do posledního haléře.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz