Zahraničí

Česká vláda jednala v Kyjevě, slíbila další pomoc. Fiala obdržel od Zelenského řád

I přesto, že v pondělí Rusové opět ostřelovali Kyjev, zavítali tam členové české vlády včetně premiéra Petra Fialy (ODS). Tématy jednání podle něj byly hlavně hospodářská spolupráce, poválečná obnova a další humanitární pomoc Ukrajině. V Kyjevě se Fiala po půl roce opět setkal také s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, od kterého převzal ocenění.

Delegace české vlády do Kyjeva dorazila dopoledne. Kromě premiéra Petra Fialy ji tvořilo několik dalších ministrů včetně šéfa ministerstva vnitra Víta Rakušana (STAN), ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), ministryně obrany Jany Černochové (ODS) či ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti).

Poslední zmíněný ministr se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou podepsal memorandum o porozumění, které má prohloubit vzájemnou spolupráci. "Chceme těmito mezivládními jednáními ukázat, že Ukrajina v tom zdaleka není sama, že chápeme význam jejího boje a že jsme připraveni dělat všechno proto, aby se i za těchto obtížných podmínek dalo na Ukrajině žít co možná nejnormálněji," prohlásil po jednání Fiala.

"Řešili jsme nejen další českou pomoc Ukrajině v humanitární a vojenské oblasti, ale i asistenci ukrajinským uprchlíkům v ČR a samozřejmě poválečnou obnovu Ukrajiny, na které se chceme podílet," okomentoval zasedání ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), který se ho rovněž účastnil.

Související obsah

​Fiala jej doplnil, že považuje za naprosto automatické, že Česko bude pokračovat v humanitární a vojenské pomoci Ukrajině. Je podle něj v zájmu celého světa, aby od nás Ukrajinci i nadále dostávali vojenskou techniku, s níž budou moci pokračovat v boji a bránit se ruské agresi.

V ukrajinské metropoli se Fiala setkal i s prezidentem Volodymyrem Zelenským, kterého v Kyjevě navštívil už na jaře. "Moc rád prezidenta Zelenského opět po více než půl roce vidím. Jsme s Ukrajinou," vyjádřil se český předseda vlády. Od Zelenského obdržel Řád knížete Jaroslava Moudrého 1. stupně.

Do Kyjeva česká delegace dorazila ve chvíli, kdy probíhal poplach kvůli ruským útokům na ukrajinská města včetně toho hlavního. Rakety měly dopadat především na klíčovou infrastrukturu, informovala agentura AP.

Část Kyjeva byla po explozích odpojená od proudu a netekla tam ani voda, uvedl kyjevský starosta Vitalij Kličko. Podle místních médií městem otřáslo přinejmenším 10 explozí. Bez elektřiny měl být i Charkov a Záporoží, uvádí Reuters.

Ukrajina zaútočila na Černomořskou flotilu (29. 10. 2022):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz