Domácí

Pilot pomáhal s hašením Českého Švýcarska. Teď za to dostal pokutu

Sto tisíc korun – takovou pokutu dostal pilot vrtulníku Jiří Vlk, který dobrovolně zasahoval při hašení obřího požáru v Národním parku České Švýcarsko. Pilotovi ji udělil Úřad pro civilní letectví. Ten se proti tomu odvolal.

Jako nejefektivnější způsob boje proti požáru v Národním parku České Švýcarsko se ukázalo hašení pomocí velkokapacitních letadel a vrtulníků. Právě těch v lesích nad Hřenskem zasahovalo osm. Jedním z dobrovolníků, kterým nebyl požár lhostejný, byl i majitel soukromého vrtulníku Jiří Vlk, který přiletěl pomáhat zdarma. Podle Úřadu pro civilní letectví, ale porušoval svými lety předpisy a za to mu nyní udělil stotisícovou pokutu.

"Vyzvedl jsem profesionálního hasiče a s ním jsem profesionálně hasil celý den. Dostal jsem frekvenci a kontakt na pana Vlasáka, který řídil letecký provoz v dané oblasti. To znamená, že to byl koordinovaný zásah a lítal jsem ve formaci policejních vrtulníků po celou dobu," hájí se pokutovaný pilot vrtulníku.

Související obsah

​Snímek pokuty pro pilota nyní koluje sociálními sítěmi a budí mnoho rozporuplných emocí. Podle některých měla být pokuta, když už, tak jen symbolická. Podle jiných je v pořádku, pokud svými lety ve vzduchu ohrožoval své kolegy profesionály.

"Nikoho jsem neohrožoval, ten zásah byl perfektně zkoordinovaný. Náš postup je správný a očekávám, že úřad přehodnotí to stanovisko," myslí si ale Vlk.

Pilot se proti pokutě odvolal. Ta tak zatím není pravomocná.

TN.cz, luk

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz