Domácí

Praha stále nemá nové vedení. Ohroženy jsou opravy silnice či nová linka metra

Už přes měsíc trvá patová situace v rámci vyjednávání o budoucím vedení Prahy. Na nové koalici v hlavním městě se zatím strany nedohodly. Každá prosazuje vlastní variantu, jak by měla vláda v Praze vypadat, a odmítá z ní ustoupit. Pokud se strany nedohodnou, hrozí Praze i stopnutí investicí.

Necelé tři dny do ustavujícího zastupitelstva po zářijových komunálních volbách hlavní město stále nemá ani náznak, kdo by mohl Prahu následující čtyři roky vést. "Dali jsme nabídku k jednání koalici SPOLU, a samozřejmě se STAN, aby to bylo na základě vládního půdorysu, plus Praha Sobě," prozradila Jana Komrsková z Pirátské strany.

SPOLU ale trvá na koalici s Piráty a STAN bez Prahy Sobě. S ní se Piráti spojili do tzv. Aliance pro stabilitu, prý kvůli snazšímu vyjednávání. "Kolegové ze SPOLU chtějí primárně jednat s Piráty, ale zároveň to znamená, že ta jednání jsou vlastně u konce, když Piráti odmítají jednat bez Prahy Sobě," vyjádřil se lídr pražské kandidátky STAN Petr Hlaváček.

Související obsah

​V čele metropole tak pokračuje staré vedení. "Automaticky pokračuje vedení této koalice a dle zákona je my, jako noví zastupitelé, nemůžeme odvolat," zlobí se lídr pražské kandidátky ANO Patrik Nacher.

ANO tak vyzvalo koalici SPOLU k vytvoření dočasné menšinové městské rady, která by nahradila tu dosluhující. "Já bych to tak viděl do konce tohoto kalendářního roku, což by mohlo jednak odšpuntovat tu situaci a vytvořit nějakou časovou možnost k jednání o klasické koalici," navrhuje Nacher.

Zástupci koalice SPOLU se vyjádřit nechtěli. "Po domluvě se zastupitelským klubem nebudeme vyjednávání komentovat. Jsme k dispozici po jednání se STAN, které končí ve večerních hodinách," napsal mluvčí ODS Jakub Skyva. 

Související obsah

​Před podporou hnutí ANO ale varuje hnutí STAN a jako jednu z možností k odblokování situace navrhuje svého lídra Petra Hlaváčka na post primátora. Podle současného vedení se v Praze musí dál rozhodovat a řešit by se měl už i rozpočet.

Pokud nebude schválený rozpočet na příští rok, hrozí hlavnímu městu a pražským městským částem rozpočtové provizorium. "Se má do konce roku schválit magistrátní rozpočet, aby mohly pokračovat naplánované investiční akce, je to velmi důležitá věc," zdůraznila Komrsková. V ohrožení jsou tak třeba opravy silnic nebo stavba nové linky metra.

sei, TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhly v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz