Domácí

Vláda chystá velkou změnu ve výplatě důchodů. Budou chodit jindy

Vláda chystá velkou změnu ve výplatě důchodů. Budou chodit jindy
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá velké změny ve výplatě důchodů. Chodit už by neměly dopředu, žádat budete moci on-line a taky by se měl snížit počet výplatních termínů.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se chystá zásadně změnit způsob vyplácení důchodů. Snížit chce počet výplatních termínů ze třinácti na pět a důchody už nechce vyplácet dopředu. Ministerstvo chce také umožnit podávání žádostí o důchody on-line a přinést chce i automatické zvyšování důchodů pro pracující důchodce.

Změna by měla ale hlavně přinést sjednocení systému vyplácení. "MPSV chce sjednotit výplatu pro všechny důchodce bez ohledu na to, který orgán důchod vyplácí, tedy jestli jde o Českou správu sociálního zabezpečení, ministerstvo vnitra, obrany nebo spravedlnosti," vysvětloval důvody chystaných změn vedoucí oddělení mediální komunikace MPSV Jakub Augusta.

​"ČSSZ nyní vyplácí důchody dopředu v pravidelných měsíčních lhůtách. Nově by se mohly vyplácet za běžný kalendářní měsíc. To znamená, že splátka vyplacená v lednu 2023 bude za období od 1. do 31. ledna, tedy stejně, jako se nyní vyplácejí důchody příslušníkům ozbrojených sil," dodal Augusta s tím, že výplatní dny by měly být 6., 8., 10., 12. a 14. den v měsíci.  

Související obsah

Od změny si ministerstvo slibuje také srovnání rozdílu mezi důchody po valorizaci. V současném systému totiž došlo k situaci, kdy by dva lidé se stejným výměrem důchodu, ale s různými plátci důchodu nebo s různým výplatním termínem, měli dostat různé množství peněz. ČSSZ pak musí tyto rozdíly dorovnávat.

Může za to chybné znění novely zákona o důchodovém pojištění z roku 2020, kterou se valorizace důchodu přesunula z "lednového výplatního termínu" na 1. leden.

Související obsah

​Kdy přesně změna sytému vyplácení začne platit, není zatím jasné. Návrh změny zákona je teď teprve v meziresortním připomínkovém řízení a bude tak ještě muset projít schvalovacím procesem na vládě a v parlamentu. Do té doby se taky může ještě výrazně změnit

Datum zavedení do praxe bude záviset i na tom, kdy se na změnu připraví Česká správa sociálního zabezpečení, která má důchody na starosti. Nejpozději by ke změně mělo dojít v polovině roku 2025.

Ministerstvo přitom chce změnu provést tak, aby se důchodci nemuseli obávat, že budou na důchod čekat déle než obvykle. V době překryvu totiž plánuje vyplatit důchod za daný měsíc v podstatě dvakrát. Jednou v předstihu podle starého systému a následně v týž kalendářní měsíc, jak ukládá systém nový.

 Čeští důchodci se začínají měnit. Jdou víc s dobou a mají vyšší nároky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz