Zahraničí

Moskva otočila. Vrátí se k účasti na dohodě o vývozu obilí

Rusko se vrátí k dohodě, která umožňuje vyvážet obilí z ukrajinských přístavů. Tamní ministerstvo obrany tvrdí, že dostalo písemné záruky o tom, že Kyjev nepoužije koridory při bojích. Dohodu mělo zprostředkovat Turecko a OSN.

"Z Ukrajiny se podařilo získat potřebné písemné záruky o nevyužití humanitárního koridoru a ukrajinských přístavů určených k vývozu zemědělských produktů k vedení vojenských operací proti Ruské federaci," napsalo ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS. "Záruky, které jsme v tuto chvíli obdrželi, se zdají být dostatečné a obnovujeme účast na dohodě," dodalo.

Účast na dohodě, která umožňuje vyvážení obilí z válkou zmítané Ukrajiny, přerušila Moskva minulý týden. Ruské úřady tvrdily, že ukrajinské drony zaútočily na Černomořskou flotilu v krymském přístavu Sevastopol. Údajně se napadené lodě podílely na zajištění obilného koridoru. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba to odmítl s tím, že se jedná jen o falešnou záminku Kremlu. 

Související obsah

Dohodu zprostředkovala OSN a podílelo se na ní i Turecko. Ukrajina je jedním z největších vývozců zemědělských plodin na světě. Pochází z ní 24 procent slunečnicového oleje, 16 procent kukuřice a devět procent pšenice prodávaných na globálním trhu. Dlouhodobé blokování by tak mohlo způsobit další zdražování pečiva a v krajním případě hladomor.

Turecký prezident Recep Erdogan už dříve řekl, že dodávky obilí budou ještě během středečního odpoledne pokračovat. Oznámil mu to ruský ministr obrany Sergej Šojgu, upozornila agentura Reuters.

Vývoz obilí z Ukrajiny je klíčový:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz