Domácí

Češi výrazně šetří na energiích. Ceny by díky tomu mohly klesnout

Češi šetří. V říjnu spotřebovali o třetinu plynu méně než ve stejném měsíci v předchozích třech letech. Pomohlo tomu také rekordně teplé počasí. Díky tomu se naplnily zásobníky plynu a lidé by se tak mohli dočkat alespoň mírného zlevnění. Úspory energií si všimli i výrobci elektřiny.

Běžná říjnová spotřeba plynu v Česku byla za poslední tři roky zhruba 720 milionů kubických metrů plynu. Letos to bylo 518 milionů. "V letošním roce jsme v říjnu spotřebovali přibližně o 28 procent plynu méně v porovnání se třemi roky," řekl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Vojtěch Srnka.

Kromě příznivého počasí lidé především šetří. Díky tomu klesá i cena plynu, jen během října se snížila o dva tisíce korun za megawatthodinu. Další zlevnění plynu má přinést také zastropování cen od příštího roku.

"Pro mnoho lidí budou ceny přijatelnější, a tím pádem už nemusí tak výrazně šetřit jako doposud. Přesto budou velice vysoké, takže já bych určitě doporučoval u toho šetření setrvat," radí ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

​Pokles spotřeby ve firmách i domácnostech zaznamenali také producenti elektrické energie. Někteří motivují své zákazníky ke snížení spotřeby zvláštním příspěvkem.

A úsporu pociťují také teplárny. "Domácnosti napojené na teplárny samozřejmě šetří, a to i přesto, že ceny tepla nestoupají tak razantně jako ceny zemního plynu a elektřiny pro vytápění," řekl mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann. Obecně platí, že každý stupeň vytápění navíc zvyšuje náklady zhruba o šest procent.

Jak lidé šetří

Lidé se na zdražení energií od léta usilovně připravovali. Ti, co to mohli ovlivnit, jako třeba majitelé rodinných domků, si většinou našli cestu, jak na topení ušetřit. Lidé v panelácích nebo s nižšími příjmy zase topí méně.

Například pan Kubelka ze Stráže nad Nisou dlouhá léta topil plynem. Nyní přešel na levnější druh topení, kterým je dřevo. "Zatápím až večer, kolem páté hodiny, jenom abych ohřál vodu do bojleru na koupání," svěřil se.

Pan Pavlík z Mníšku má jiný recept na to, jak ušetřit. "Když je zima, tak si roztopíme elektrokotel. Ohřeju 12 radiátorů, i když to stojí třeba 50 až 60 korun. A pak už to udržuju jenom krbovkami. Takže takovej malej fígl," prozradil.

Související obsah

​Těžké situaci pak čelí například domovy důchodců. "Šetřili jsme, kde se dalo. Netopili jsme, co šlo. Až když bylo seniorům hodně zima, jsme zatopili," prozradila provozovatelka soukromého domova důchodců v Liberci Karla Kohoutová.

Ředitelka domova nakupuje energie za spotové ceny. Teď se bojí, kolik zaplatí za období od června do října. "Očekávám fakturaci za plyn i elektřinu dohromady zhruba za 600 až 650 tisíc korun. Je to za letní, vlastně netopnou sezonu, což je několikanásobně víc než v topné sezeně v zimě. Bohužel nebyly ještě zastropovány ceny, takže nás dostihly ty spotové enormní ceny," vysvětlila Kohoutová.

Důchodcům se zvednou poplatky zhruba o tisícikorunu, ale prý až po Novém roce.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz