Zahraničí

Rusové utíkají. Moskvou dosazený správce přiznal úprk z důležitého města

Rusové utíkají. Moskvou dosazený správce přiznal úprk z důležitého města
Ruský voják, ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Ukrajincům se daří v protiútocích na jihu Ukrajiny. Moskvou dosazený správce Chersonské oblasti Kiril Stremousov tak přiznal, že se vojáci musí stáhnout z centra Chersonu. Z hlavní administrativní budovy města navíc zmizela ruská vlajka.

Ruská vojska se z centra Chersonu budou muset stáhnout na levý břeh řeky Dněpr, která u města protéká. "Pravděpodobně naše jednotky, naši vojáci půjdou do části regionu, která se nachází na západním břehu," sdělil Stremousov v pořadu Solovjev Live. Vyzval také obyvatele, aby se evakuovali.

Mezitím se objevilo několik zpráv, které dokazují úprk z města. Ruský portál Meduza upozornil, že z tamní hlavní administrativní budovy zmizela ruská vlajka. Potvrdil to i válečný reportér deníku Komsomolskaja pravda. Sociálními sítěmi se zároveň šíří videa Ukrajinců, kteří v autobusu projíždí okolo opuštěných kontrolních stanovišť ruských vojáků.

Pro Kyjev by obsazení Chersonu znamenalo velké vítězství, uvedl deník The Moscow Times. Z města totiž vede kanál, který zásobuje vodou Krym, zároveň se jedná o strategicky důležité místo pro ovládnutí jižní Ukrajiny. Nedá se ale vyloučit, že se ruská vojska po chvíli vrátí. 

Související obsah

Moskva už evakuovala z oblasti desetitisíce lidí. Rusko Chersonskou oblast na konci září nelegálně anektovalo. Obsadit se mu ji povedlo už na začátku války.

Ukrajinský generální štáb o útěku okupační správy z Chersonu informovala ve středu. Z tamních administrativních budov podle Kyjeva odnášeli důležité dokumenty.

Důvodem pro evakuace civilistů, které v posledních dnech probíhají, má být obava z ostřelování vodní elektrárny, která následně město zaplaví. To ale Kyjev odmítá s tím, že takový útok plánuje Kreml, upozornil portál euronews.com.

Městy na Ukrajině tento týden otřásaly exploze:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz