Zajímavosti

Při pití kávy možná děláte obří chybu. Má vliv na hormony i zažívání

Při pití kávy možná děláte obří chybu. Má vliv na hormony i zažívání
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Jen málo věcí udělá rána hezčí než lahodná chuť čerstvě upražené kávy. Právě ranní šálek ale může způsobit nemalé potíže. Podle odbornice nás káva sice postaví na nohy, její špatná konzumace se ale nemusí vyplatit.

Pití kávy hned po ránu nalačno může být zdraví škodlivé. Alespoň to tvrdí nutriční specialistka Olivia Hedlundová, kterou citoval deník Daily Mail. Kofein podle ní ovlivňuje činnost střev a hormonů.

Důvod je jednoduchý. Káva, kterou vypijete nalačno, způsobuje, že tělo vyvíjí stejnou reakci, jako když je ve stresu. "Káva je kyselá, takže nám po ránu udělá v žaludku těžko. Navíc při pití nalačno vyvolává reakci těla na stres. Kortizol se vylučuje a dává tělu signál: bojuj, nebo uteč," cituje expertku deník Polsat News.

Související obsah

​Právě takto vyvolaný pocit stresu může vést ke střevním problémům a hormonální nerovnováze. Ta může způsobit například nepříjemné akné.

Pokud chcete takové reakci těla předejít, expertka radí, že byste měli ke kávě něco sníst. Jídlo před vypitím kávy tělo stimuluje, což vede k jeho lepšímu fungování.

Káva ale má i své světlé stránky. Podle vědců z University of Melbourne v Austrálii pití malého množství kávy snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Doporučují pít dva až tři šálky kávy denně.

Digitální detox má odbourat stres a dodat tělu energii, říkají odborníci:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz