Zahraničí

Scholz přiletěl do Číny. V Německu si vysloužil ostrou kritiku

Německý kancléř Olaf Scholz vyrazil na návštěvu Číny. Je prvním lídrem státu skupiny G7, tedy ekonomicky nejvyspělejších států světa, který za poslední tři roky zemi navštívil. V Pekingu se setkal s čínským prezidentem. Jednání přichází v době, kdy jsou vztahy mezi Čínou a Západem horší.

Vládní letadlo německého kancléře Olafa Scholze přistálo na letišti v Pekingu. Cílem ani ne 24hodinové návštěvy je jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem o obchodních vztazích mezi oběma zeměmi.

Scholz v době sílící ekonomické krize na cestu přizval i manažery německých automobilek, bank nebo farmaceutických společností, aby podpořil vzájemné obchodní vztahy. Za schůzku se Si Ťin-pchingem autokratickým vůdcem země, která porušuje základní lidská práva, si v Německu vysloužil ostrou kritiku.

Související obsah

"Pokud se Čína změní, musí se změnit i naše jednání s Čínou. Nechceme se oddělovat, ale chceme řešit kontroverze v přímých rozhovorech," prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Vedle rozvoje hospodářských vztahů ale oba lídři řešili také změnu klimatu nebo ruskou invazi na Ukrajinu, kterou Čína tiše podporuje. 

Během návštěvy se Scholz setkal také s čínským premiérem Li Kche-čchiangem. Tématem rozhovorů byl i Tchaj-wan, který Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii a kolem kterého v srpnu uspořádala vojenské manévry simulující skutečný útok.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz