Zahraničí

Putin řekl, co čeká Rusko po skončení války. Maluje si růžovou budoucnost

Putin řekl, co čeká Rusko po skončení války. Maluje si růžovou budoucnost
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Zdá se, že Vladimir Putin neztrácí optimismus. Věří, že navzdory válečným výdajům a sankcím čeká Rusko po skončení "speciální operace" budoucnost plná prosperity. Dal jasně najevo, že nehodlá omezit investice do rozvoje země a zpomalit její hospodářský růst. Podle analytiků se ale ruská ekonomika do konce tohoto desetiletí už na svou předválečnou úroveň nevrátí.

O Putinových poválečných plánech informovala ruská tisková agentura URA.ru. Prezident podle ní nehodlá dopustit, aby "speciální vojenská operace" a sankce zasáhly hospodářský a infrastrukturní rozvoj země. Naopak úřady hledají možnosti, jak podpořit rozvoj pomocí investic. Začaly se totiž připravovat na dlouhý život Ruské federace pod západními sankcemi.

Putinovi analytici tvrdí, že sankce a odchod zahraničních firem se země podpoří vývoj vlastních vyspělých technologií. Prezident si je podle agentury vědom toho, že investice jsou důležité a Rusko není technologicky natolik pozadu, aby neměly kýžený efekt. "Udržení potřebné míry investic je důležité v každé době. Dnes je to o to důležitější," řekl Putin.

Související obsah

​Podle Evropské ratingové agentury se ale Rusko do roku 2030 už nedostane zpět na svou předválečnou hospodářskou úroveň. Vyplývá to z její záříjové analytické zprávy, kterou má k dispozici agentura Reuters. Další mobilizace by navíc podle ruské centrální banky mohla ještě více poškodit ekonomiku.

Putin si mobilizaci přesto pochvaluje. Podařilo se podle něj nasadit přes 300 tisíc Rusů. "Už máme 318 mobilizovaných. Proč 318 tisíc? Protože přicházejí dobrovolníci. Jejich počet neklesá," citovala hlavu státu ruská tisková agentura RIA Novosti.

Proti mobilizaci ale v Rusku vypukly i protesty. Policisté při nich zatkli stovky lidí:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz