Ekonomika

Vejce prudce zdražila. A před Vánoci bude ještě hůř, varují ekonomové

Tak jako téměř všechno, zdražují i vajíčka. Před měsícem stálo 30kusové balení o desítky korun méně než dnes. O zdražování vajec se mluvilo už na jaře, ale vypadá to, že jejich cena bude mnohem vyšší, než se očekávalo.

Smažená nebo míchaná vejce bezpochyby patří mezi nejoblíbenější snídaně. A brzy by mohla začít sloužit také jaké ukazatel zdražování. Ještě v lednu vyšla porce ze tří vajec na sedm korun, teď už bezmála na jedenáct.

V prodejní akci obchodní řetězec nabízí 30 kusů za 109 korun. Vejce v menším balení vycházejí ještě výrazně dráž. Obyčejné desetikusové balení vajec se prodává už za 53 korun.

Ještě v září se přitom deset vajec dalo koupit o dvacku levněji. "Chov slepic je energeticky náročnej. Slepicím se musí svítit, topit. Krmiva musí mít výborný. Pokud podnik měl do listopadu fixaci energie, ta mu skončila, platí třeba 3x tolik," vysvětlil Miroslav Koberna z Potravinářské komory České republiky.

Související obsah

​Drahá vejce vyvolala mezi Čechy enormní zájem o soukromý chov slepic. Prodejci drůbeže nestíhají pokrýt objednávky už od dubna a platí to i dnes. "Přivezli jsme asi 800 slepic, prodali jsme 500. Za tři hodiny," řekl na jaře prodejce slepic Patrik Lukač.

Zdražování podle ekonomů zřejmě ještě nekončí. Největší růst cen očekávají před Vánocemi, kdy je zájem o vejce –⁠ například kvůli pečení –⁠ tradičně vysoký.

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz