Zajímavosti

K Zemi se blíží tzv. zabiják planet. Obří asteroid má potenciál vyhladit život

K Zemi se blíží tzv. zabiják planet. Obří asteroid má potenciál vyhladit život
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Astronomové objevili tři asteroidy v blízkosti naší planety, které se dosud skrývaly v záři Slunce. Jeden z nich je přitom největším pro Zemi potenciálně nebezpečným vesmírným tělesem, které bylo za posledních 8 let objeveno. Přezdívá se mu zabiják planet, protože při střetu se Zemí by způsobil hromadné vymírání, jaké tu nebylo miliony let.

Asteroid, který dostal název 2022 AP7, patří mezi ty, které na oběžné dráze planety Země rozhodně vidět nechceme. Jeho průměr je totiž zhruba 1,5 kilometrů, což by pro nás při srážce mělo fatální následky. "Zatím jsme našli dva blízkozemní asteroidy o průměru zhruba jeden kilometr, což je velikost, při které asteroidům říkáme zabijáci planet," řekl v rozhovoru pro CNN americký astronom Scott S. Sheppard z Carnegieho vědeckého institutu.

Objev asteroidu a potenciální rizika popsal Sheppard se svým týmem ve studii, která byla na konci září publikována v časopise The Astronomical Journal. Vyplývá z ní, že 2022 AP7 je pro Zemi potenciálně nebezpečný a jednoho dne by se s ní skutečně mohl srazit. Vědcům se ovšem těžko odhaduje, kdy se to stane.

Související obsah

​Zjistili, že zabiják planet kříží oběžnou dráhu Země, ale pouze tehdy, když je Země na opačné straně Slunce než on. Tento vzorec podle nich bude pokračovat po staletí, protože asteroidu trvá pět let, než oběhne Slunce. Časem se ale jeho pohyb po oběžné dráze více sladí s naší planetou. Sheppardův tým zatím nedokáže s přesností určit oběžnou dráhu asteroidu, takže nemůže ani predikovat, jak nebezpečný by se v budoucnu mohl stát.

Útěchou pro nás je, že prozatím se zabiják bude od Země držet daleko. To potvrzuje i Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), který 2022 AP7 odebral se seznamu pozorovaných objektů, které mohou potenciálně dopadnout na Zemi v příštích 100 letech. Zdá se, že zabiják planet nás tak ještě dlouhou dobu nemusí trápit.

Související obsah

​V budoucnu by ale mohl vyhladit většinu života na Zemi. "Asteroid o průměru jednoho kilometru a více by měl ničivé následky. Nastalo by masové vymírání, jaké na Zemi nebylo pozorováno miliony let," zdůraznil Sheppard. Nejen samotný náraz by zredukoval život na planetě. Na dlouhá léta by atmosféru zaplnil prach a další znečišťující látky, což by vedlo k výraznému ochlazení.

Sheppardův tým očekává, že v příštích letech najde několik dalších zabijáků planet. Domnívá se, že v blízkosti Země se nachází asi tisíc objektů větších než jeden kilometr.

Další dva asteroidy, které astronomové objevili a popsali ve studii, pro Zemi nepředstavují riziko. Na rozdíl od 2022 AP7 se totiž nacházejí na mnohem bezpečnějších oběžných drahách.

V říjnu se NASA povedlo poprvé v historii změnit dráhu vesmírného tělesa:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz