Zahraničí

Ukrajincům se na jihu daří. V hlavním městě ale chystají plán evakuace

Ukrajinští vojáci na jihu země prý zneškodnili velitelské stanoviště dronů, tři jednotky obrněných vozidel a tři muniční sklady okupantů v okolí měst Beryslav a Cherson. Kyjev se mezitím potýká s nedostatkem elektřiny. Vedení města chystá plán evakuace pro případ, že se město ocitne úplně bez proudu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varuje před masovými útoky na infrastrukturu země. Ruské údery za poslední měsíc zničily přibližně třetinu elektráren. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko připravuje občany na nejhorší.

"Naši nepřátelé dělají všechno pro to, aby město zůstalo bez tepla, elektřiny a dodávek vody a abychom všichni zemřeli, to je jejich úkol. Možnost výpadku proudu nevylučujeme. Počítáme s různými scénáři a připravujeme se na ně," prohlásil starosta Kyjeva Vitalij Kličko. "Bez elektřiny je více než 4,5 milionu spotřebitelů. Většina z nich se nyní nachází v Kyjevě. Je to opravdu obtížné," uvedl Zelenskyj.

O proud i vodu poprvé přišlo i okupované město Cherson. Na vině je údajně útok, který poškodil tři elektrická vedení v okolí. Jen ve městě Beryslav Rusové zničili asi 1,5 kilometru vedení. Ukrajina se mezitím snaží zneškodnit stanoviště dronů, které má Rusku dodávat Írán.

Související obsah

"Íránský režim pomáhá Rusku prodlužovat tuto válku. Kdyby Írán nedodával zbraně agresorovi, byli bychom nyní blíže k míru," oznámil Zelenskyj. Írán se k dodávkám přiznal, šlo ale údajně jen o malé množství, a to ještě před začátkem války. "Pokud jde o rozruch vyvolaný západními zeměmi, že Írán poslal do Ruska rakety a drony na pomoc ve válce na Ukrajině, část o raketách je zcela mylná. Omezený počet dronů jsme skutečně Rusku dodali několik měsíců před válkou," sdělil íránský ministr zahraničí Hosejn Amir-Abdollahian.

Spojené státy mezitím údajně podněcují Ukrajinu, aby dala najevo otevřenost k jednání s Ruskem. Úředníci ve Washingtonu údajně varovali, že by se mezi spojenci mohla prohloubit únava z Ukrajiny, pokud bude Kyjev dál odmítat jednat.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz