Krimi

Horor ve východních Čechách. Bomba ve škole a vražda sekerou

Případ z Vysokého Mýta má děsivé pokračování. Podle policie 19letý chlapec předtím, než vraždil, vložil do kontejneru u Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích nástražný výbušný systém. Svou oběť ve Vysokém Mýtě si poté náhodně vybral.

Policie v pondělí sdělila detaily k sobotní vraždě ve Vysokém Mýtě. Mladík měl den před tímto činem nastražit bombu před školou. Tu v pátek zajistili policisté, byla ale schovaná ve sportovní tašce. "V té se nacházel uzavřený tlakový hrnec, ke kterému byl připevněný elektrický obvod s časovačem. V tašce se nacházela také krabice s hřebíky," popsala v pondělí policejní mluvčí Markéta Janovská. 

Podezřelý 19letý mladík, který údajně nastražil bombu, měl pak ve Vysokém Mýtě v sobotu ráno zavraždit sekerou muže ve středním věku. "Podezřelého muže policisté pronásledovali a za použití donucovacích prostředků ho zadrželi asi 18 minut po činu zhruba 500 metrů od místa napadení. Muž měl v ruce sekeru, kterou odložil. Po zadržení policistům uvedl, že se chtěl pomstít okolí a zabít více lidí," upozornila v pondělí policie. To, že se jedná o mladíka, který donesl před školu výbušninu, zjistili kriminalisté hned po zadržení.

Ještě v pátek ale policie oznámila, že se podezřelý těsně před zadržením otrávil neznámou látkou, a proto musel být převezen do nemocnice. "Tam na následky požití látky zemřel," informovala.

Související obsah

Policie kvůli nahlášené výbušnině musela evakuovat asi 850 lidí. Bombu na školu přinesl podle kriminalistů právě mladík, kterého podezírají z vraždy. Mělo se jednat o studenta školy, který chtěl zabít co nejvíce lidí. "Policejní pyrotechnici přes veškeré dostupné metody nemohli bezpečně otevřít hrnec a zjistit jeho obsah. Možný nástražný výbušný systém byl proto částečně rozebrán, zajištěn a bezpečně přepraven k dalšímu znaleckému zkoumání," prohlásila Janovská.

Vyšetřování sobotní vraždy:

"Informace, které jsme získali, hovořily o tom, že se jedná o studenta, který nezapadal do kolektivu, měl špatný prospěch, do školy dojížděl z jiného kraje a přes týden byl ubytován na internátě. Veškeré indicie, které jsme během večerních a nočních hodin zjistili, ukazovaly na to, že za přinesením nástražného výbušného systému stojí právě tento mladík," sdělila v pondělí policejní mluvčí.

Související obsah

"Obě trestní řízení jsou vedena společně. Při provedení domovní prohlídky podezřelého zajistili kriminalisté mnoho komponentů a chemických látek k výrobě různých sloučenin. Zajištěno bylo i mnoho osobních záznamů podezřelého. Zajištěné věci budou postupně dále konzultovány a vyhodnocovány se znalci, a to zejména v oboru psychiatrie a psychologie, se soudními lékaři a pyrotechniky," řekla v pondělí státní zástupkyně. "Okolnosti dosud zjištěné nevedou k závěru, že by jednání podezřelého naplňovalo znaky jiných trestných činů než trestného činu obecného ohrožení a vraždy. Prověřování věci je na samém počátku, kdy je třeba zejména objasnit motivaci jednání podezřelé osoby," dodala. Na internátu, kde chlapec bydlel, našli kriminalisté sekeru a mačetu.

"Pro nás bylo nejdůležitějším hlediskem zajištění bezpečnosti osob, proto probíhaly desítky úkonů, které jsme nemohli aktuálně komentovat. A protože v tuto chvíli nemáme žádné indicie, že by podezřelý měl společníka nebo spolupachatele nebo byl členem nějaké obdobně smýšlející skupiny, můžeme nyní omezený okruh informací uvolnit. V této době podle všech nám dostupných informací nehrozí v souvislosti s osobou podezřelého žádné riziko, musím však zmínit, že vzhledem k zajištěným předmětům nelze vyloučit, že podezřelý plánoval v blízké době provedení útoku s daleko vážnějšími následky na místě s větší koncentrací lidí, což je jedna z hlavních vyšetřovacích verzí," řekl ředitel Krajského ředitelství policie Pardubického kraje Jan Ptáček.

Celou tiskovou konferenci můžete zhlédnout zde:

V pardubické škole musel pyrotechnik zasahovat v pátek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz