Zajímavosti

Nejvyšší žena světa cestovala letadlem. Museli vymontovat několik řad sedadel

Nejvyšší žena světa cestovala letadlem. Museli vymontovat několik řad sedadel
Největší žena na světě Rumeysa Gelgi | Zdroj: Profimedia

Nejvyšší žena světa Rumeysa Gelgiová měří 215,16 centimetru. Kvůli své nadměrné výšce se až do svých 25 let musela obejít bez létání. To se ale změnilo, když v září letěla do amerického San Francisca.

Přeprava 25leté advokátky z Turecka byla velmi náročná. Aerolinky Turkish Airlines musely kvůli ní odmontovat šest sedadel. Následně namontovaly speciální nosítka, na kterých během celého letu ležela. "Perfektní cesta od začátku do konce," napsala následně na instagramu.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený RUMEYSA GELGI (@rumeysagelgi)

Gelgiová kvůli své výšce musí jezdit na vozíku. Trpí totiž Weaverovým syndromem, jedním z jeho příznaků je urychlený růst. Do sedadel v letadlech se nevešla ani v dětství, upozornil deník Daily Mail.

Podle Guinnessovy knihy rekordů je momentálně nejvyšší ženou světa. Už v roce 2014 navíc byla nejvyšším teenagerem. Od té doby bojuje za práva těch, kteří se narodili se vzácnými chorobami. 

Související obsah

Její let do San Francisca pravděpodobně nebude poslední cestou, sdělil deník The New York Post. "Byla to má první cesta, ale rozhodně ne poslední," uvedla Gelgiová. Nyní zůstane půl roku ve Spojených státech a bude cestovat po Kalifornii.

V Česku si potíže s extrémní výškou zažíval 226centimetrový Tomáš Pustina. Kromě překážek při cestování se v té době nejvyšší Čech potýkal s problémy s koleny a klouby. Musel podstoupit operaci. Přitěžoval mu také bércový vřed. Nakonec v roce 2016 zemřel.

Tomáši Pustinovi musel doma pomáhat výtah:

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz