Domácí

Stát hledá řešení plných školek. Navrhuje sousedské hlídání za peníze

Asi nejeden rodič potvrdí, že je velký problém sehnat jesle nebo školku nedaleko místa bydliště. Od roku 2024 by se to mohlo změnit. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž připravuje novelu zákona, která má zavést takzvané sousedské hlídání pro děti do čtyř let. Maminky nebo babičky, které se starají nebo staraly o vlastní dítě a zvládly by i další, by si hlídáním mohly přivydělat. Od státu by dostávaly příspěvek.

Místo do školky k sousedům. Taková forma hlídání už funguje například v Německu nebo Rakousku.

"Ti, kteří budou mít zájem toto hlídání poskytovat, budou muset mít základní průpravu, kurz základní zdravovědy a psychologie dítěte. A to domácí prostředí zajistit tak, aby bylo pro děti bezpečné," řekla místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru Pavla Pivoňka Vaňková.

"Je zřejmé, že to budou skupinky maličké, jen do čtyř dětí v jedné takové, řekněme, domácnosti. Primárně se bude počítat s tím, že zejména právě maminky, které zůstávají s jedním nebo dvěma dětmi právě na mateřské nebo rodičovské," uvedla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová.

Související obsah

Požadavky na takové "tety na hlídání" nebudou tak přísné jako na učitelky v mateřinkách. "Budou také volnější než ta kvalifikační kritéria pro učitelku v mateřské školce a také i o něco mírnější než pro pečující osobu v dětské skupině. Bude dostávat příspěvek od státu na každé cizí dítě, které tedy takto v té skupině bude mít," pokračovala Davidová.

"Dle našeho názoru by tento krok byl systémově vhodný pro děti mladší tří let coby podpora toho dřívějšího návratu matek, nebo potažmo rodičů jako takových do toho profesního nebo pracovního života," konstatovala mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Školky se s nedostatkem kapacity potýkají každý rok, a tak nejmenší děti vůbec nepřijímají. Tato změna by jim v budoucnu mohla pomoci. Podle ministerstva školství bylo v minulém školním roce zamítnuto přes 44 tisíc podaných žádostí o přijetí. Hlídání ale školku nebo jesle podle něj nenahradí.

Související obsah

"Sousedské hlídání není vzdělávání, a právě vzdělávání hraje především v tom raném věku dětí klíčovou roli," prohlásila Lednová.

"Není důležité, jestli dítě chodí na předškolní výchovu do nějakého předškolního zařízení, anebo jestli je v rukou nějakých soukromých vychovatelů, ale důležité je, jací budou ti lidé. Dneska standard je, že dítě navštěvuje kolektivní zařízení v předškolním věku a přichází do školy už určitým způsobem adaptováno na ten dětský kolektiv," myslí si psycholog Karel Humhal.

V Česku by se rodiče mohli takové formy hlídání dočkat už za necelé dva roky.

Štáby TV Nova se na nápad ministerstva ptaly veřejnosti. Zatímco námi oslovené maminky o takovou službu a přivýdělek moc nestojí, babičky by byly pro. 

Související obsah

Julie Vašíčková je už v důchodu a pravidelně hlídá svého vnuka, aby její snacha mohla chodit do práce. Děti má ráda, a tak by neměla problém pohlídat je i sousedům.

"Mám syna, který nepracuje v místě bydliště, takže odjíždí vždycky na týden a nevěsta, aby mohla chodit do práce, tak jsem dokonce šla o šest měsíců dřív do důchodu, abych to dítě mohla hlídat a ona mohla vydělávat peníze. Jsem zvyklá hlídat od mládí. Od malinkých dětí, protože jsme měli jenom jedno dítě," vysvětlila paní Vašíčková.

Podívejte se, jak se k nápadu staví maminky a babičky:

Hlídání dětí by podle ní bylo pro některé důchodce skvělým přilepšením. Stejně výhodné by to podle ní bylo i pro maminky, zejména pro samoživitelky. "Bylo by to pro ní ideální, kdyby mohla kamarádkám další dvě dětičky pohlídat a byla by za to nějaká koruna, nebylo by to zadarmo. Teď to dělají jen z lásky, jako třeba já," doplnila.

Související obsah

Ale třeba Štěpánka Mercová, maminka na mateřské, by dítě sousedům nesvěřila. Když už, důvěru by měla spíš k důchodkyni nebo bezdětné ženě.

"Z vlastní zkušenosti vím, že kdybych měla u sebe svoje dítě a musela jsem se starat i o pár dalších, tak bych vždycky na prvním místě měla to svoje dítě. A myslím si, že ta pozornost by nebyla rovnoměrně rozložená," uvedla.

Aby dala někomu dítě na hlídání, musela by si být schopná ověřit, že má vychovatel dostatečné zkušenosti.

drz, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz