Zahraničí

Spojené státy volí nový Kongres. Trump chystá velké oznámení

Voliči ve Spojených státech dnes budou rozhodovat o novém složení Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu. Volby jsou zásadní pro prosazování zákonů současného prezidenta Joea Bidena. Ten proto vyzval voliče, aby chránili ohroženou americkou demokracii.

Záchrana USA jako hlavní téma voleb. O tom, že jsou Spojené státy v ohrožení, mluví jak demokraté, tak republikáni. "Tohle není referendum. Je to volba, volba mezi dvěma naprosto odlišnými vizemi Ameriky," sdělil Biden. "Potřebujeme tak silný výsledek, aby ho radikální levice nemohla zfalšovat nebo ukrást," prohlásil naopak bývalý prezident Donald Trump.

Demokratičtí politici včetně prezidenta Bidena ve velkém popisují konkurenční republikány jako stranu, která lidem vezme sociální jistoty a kompletně třeba i právo na potrat. "Podívejte se, Amerika se znovu prosazuje a vede svět ve 21. století. Když cestuji touto zemí a světem, vidím velký národ, protože vím, že jsme dobří lidé. Jen si musíme uvědomit, kdo k čertu jsme. Jsme Spojené státy americké," řekl Biden.

Související obsah

O návratu stability ale mluví i republikáni. Vládu současného prezidenta obviňují z vysoké inflace i kriminality. Tyto volby tradičně probíhají uprostřed mandátu úřadujícího prezidenta a voliči v nich reflektují mimo jiné i to, jak jsou s jeho vládou spokojeni. Podle předvolebních průzkumů pravděpodobně republikáni získají většinu ve Sněmovně a mají šance i na ovládnutí Senátu. Podpory si je vědom i bývalý prezident Trump, který za zvuku dramatické hudby naznačil, že se chystá usilovat o návrat do oválné pracovny Bílého domu. 

"V úterý 15. listopadu učiním v Mar-a-Lagu v Palm Beach na Floridě velmi velké oznámení," avizoval Trump. Podrobnosti ale neřekl, nechce prý odvádět pozornost od – podle jeho slov – důležitých a zlomových voleb. Stále také tvrdí, že prezidentské volby, ve kterých před dvěma lety prohrál, byly zfalšované. 

Volby na Floridě sleduje reportér TV Nova Michal Kratochvíl: 

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz