Domácí

Cenový šok pro Čechy. Končí jim fixované ceny, dodavatelé "závodí" ve zdražování

Cenový šok pro Čechy. Končí jim fixované ceny, dodavatelé "závodí" ve zdražování
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Spolu s vládou oznámeným zastropováním cen zvedají mnozí dodavatelé ceny energií. Mezi nimi i polostátní ČEZ, který ve čtvrtek oznámil rekordní zisky.

Společnost ČEZ plánuje od začátku příštího roku zvednout ceny energií. Většina zákazníků bude od začátku příštího roku platit zálohy ve výši zastropovaných cen, uvedla ČT24. Informace přichází ve chvíli, kdy vyšlo najevo, že má společnost rekordní zisky ve výši 52,3 miliardy korun, více si můžete přečíst v tomto článku na TN.cz.

ČEZ ale není jediný, kdo bude od nového roku zdražovat, zdraží například i dodavatel Yello, PRE, nevylučuje to ani Pražská plynárenská. Velmi silně to dopadne hlavně na zákazníky, kteří mají smluvně fixované ceny energií a do této chvíle se jich zdražování netýkalo.

Redakce TN.cz oslovila největší dodavatele plynu i elektřiny s dotazem, kolika jejich odběratelům energií do domácností končí s novým rokem smlouva s fixovanými cenami a jak to u nich vypadá se zdražováním. Níže se můžete podívat do tabulky, kterou bude redakce aktualizovat podle toho, jak dodavatelé zašlou informace.

Související obsah

​Yello

"Změna ceny se týká 85 % zákazníků Yello (celkem jich má Yello přes 60 tisíc), kteří mají smlouvy jak na dobu určitou, tak neurčitou. Přibližně 20 % zákazníků Yello pocítí změnu ceny vůbec poprvé od vypuknutí energokrize (za poslední rok a půl) – jde především o zákazníky převzaté z padlé Bohemia Energy entity, u kterých dobíhají garantované smlouvy. Zároveň u 60 % zákazníků Yello již byla v poslední době navýšena cena úměrným způsobem (v prosinci 2021 nebo v květnu 2022), tedy tak, aby pro ně navýšení nebylo tolik skokové jako například u jiných dodavatelů," okomentoval ředitel společnosti Yello v České republice Michal Kulig.

PRE

"Pro část zákazníků se tím cena sníží, pro mnohé zákazníky se naopak cena zvýší. Pokud má někdo zafixovanou nižší cenu i pro období po Novém roce, tak ji jako seriózní dodavatel samozřejmě dodržíme," ujistil mluvčí PRE Karel Hanzelka.

Pražská plynárenská

"Změnu prodejní ceny v příštím roce nemohu vyloučit, aktuálně však konkrétní informace nejsou k dispozici. Do konce roku končí fixace cca 10 % zákazníků," reagoval mluvčí Pražské plynárenské Mirek Vránek. Pražská plynárenská měla podle OTE letos v září asi 374 tisíc odběrných míst.

ČEZ

"Domácnost v bytě s nejběžnější sazbou D02d a běžnou spotřebou ročně díky zastropování ušetří na silové ceně elektřiny 40 procent. Zvýšení na faktuře bude přibližně o 300 korun měsíčně. Díky zastropování tak zákazník ušetří ročně zhruba 8 000 korun. Je ale i velký počet zákazníků, kterým se zálohy sníží, protože už teď platí vyšší ceny, než je strop. Takže od ledna pro ně budou platit nižší ceny. U plynu už naši zákazníci na ceníku na dobu neurčitou platí zastropované ceny, takže pro zákazníka se od ledna výše faktury nemění," sdělil mluvčí ČEZu Roman Gazdík.

E.ON

"Ač jsou reálné tržní ceny energií na příští období vyšší, než je stanovený strop, dopad na zákazníky bude vždy jen do výše cenového stropu, který určila svým rozhodnutím vláda. Oproti nynějšku si tak klient, který používá elektřinu jen pro běžnou spotřebu, připlatí v průměru zhruba 300 korun měsíčně," řekl Jan Zápotočný, místopředseda představenstva E.ON Energie.

Zákazníky, kterých se dotkne od přelomu roku cenový strop, bude E.ON informovat dopisem nebo e-mailem. Ve druhé polovině listopadu dostanou také nový rozpis záloh. Zákazníků, kteří mají nadále fixované ceny podle platné smlouvy, se změny nedotknou.

Centropol

"Cenové úpravy jsme realizovali v nedávné době a další neplánujeme. Změny cen se budou týkat již jen velmi malého množství zákazníků, kteří využívají zejména méně běžné produkty. Plošné zvýšení cen nepřipravujeme," uvedla mluvčí Centropolu Monika Bartošová.

"Varujeme zákazníky z řad domácností, které jejich dodavatelé nuceně převedli na spotové produkty, aby se neuspokojili současným poklesem cen a výhledem, že od ledna budou mít ceny tak jako tak pod cenovým stropem. Do konce roku zbývá ještě měsíc a půl. A to ty, kdy je spotřeba plynu kvůli využití pro vytápění velmi vysoká. Nelze vyloučit, že cena zemního plynu na denním trhu opět vzroste, stejně tak nelze vyloučit ani růst cen elektřiny," doplnila Bartošová.

Zdražování energií od nového roku a končící smlouvy s fixovanými cenami

dodavatel počet odběratelů energií do domácností s končícími fixovanými cenami ke konci roku zdražení energií
Pražská plynárenská asi 10 % zákazníků zvýšení cen nelze vyloučit
PRE nižší tisíce zvýšení cen na zastropované hodnoty
Yello změny cen se dotknou 85 % všech zákazníků zvýšení cen na zastropované hodnoty
innogy 120 tisíc neplánuje
ČEZ - zvýšení cen na zastropované hodnoty
E.ON 100 tisíc zvýšení cen na zastropované hodnoty
Centropol jednotky procent zákazníků po nedávném zdražení zatím další nechystá
zdroj: dodavatelé energií

Někteří lidé mají fixované ceny ve smlouvě zajištěné ještě na rok. Jestli je od 1. ledna může zastihnout také cenový šok, odpověděl ekonom Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz (CETA): "To je opravdu hodně daleko a do situace na trhu může promluvit tolik věcí, že si netroufám odhadovat – válka, omezování spotřeby ruských zdrojů energie, investice do bezpečnosti, národní i nadnárodní regulace… Vezměme si, kolik se toho událo za posledních 6 měsíců. Tady ode mě chcete výhled na 12 měsíců dopředu. Pokud bych vycházel z nějakého konsenzu predikcí, tak po těžkém roce 2023 by mělo v dalších letech přicházet uklidnění a pokles cen."

Podle Roda je ale možné říct s jistotou jen jedno, že éra superlevné elektřiny je pryč. "Teď jde jen o to, podle jaké strategie EU i národních států se bude určovat nové ekvilibrium. Zatím vycházíme z toho, že naše energetická politika by měla vést k cenově přijatelnému, bezemisnímu a na Rusku nezávislému mixu, což bude určitě dražší než energie, na které jsme byli zvyklí v předchozí dekádě," vysvětlil.

Téma rozebral bezpečnostní expert Pavel Iványi:

Podívejte se na reportáž TV Nova o zastropování energií:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz