Domácí

Firma ČEZ ohlásila rekordní zisk. Vydělala 52 miliard korun

ČEZ hlásí v době rostoucích cen energií rekordní zisky. Za devět měsíců letošního roku vydělal polostátní energetický podnik 52 miliard. Od července do září pak vydělal skoro tolik peněz jako za celý loňský rok.

Polostátní skupina ČEZ ohlásila rekordní zisky. Za tři čtvrtiny letošního roku dosáhl čistý zisk společnosti 52,3 miliardy korun. Na konci roku by pak mohl být až o polovinu větší, tedy přibližně 75 miliard.

Zisky ČEZu mají navíc stoupající tendenci. Zatímco od dubna do června energetická firma vydělala necelých sedm miliard, od července do září to bylo dokonce 18,7 miliardy, tedy skoro tolik jako za celý loňský rok, kdy čistý zisk skupiny dosáhl 22,3 miliardy korun.

Související obsah

I přesto ale ČEZ dále zdražuje. "Oprosti cenám jiných energií vzrostou ceny dálkového vytápění od ČEZ Teplárenské výrazně méně. V lokalitách, kde ho vyrábějí elektrárny a teplárny Skupiny ČEZ z hnědého uhlí a biomasy, tak bude od 1. ledna cena vyšší v průměru o 20 %," píše firma na svých stránkách. Od nového roku zdraží také elektřinu.

Na rekordní zisky firem zareagovala vláda uvalením daně z mimořádných zisků, tzv. windfall tax, která začne platit od ledna příštího roku a zdaní neočekávaný zisk energetických či petrochemických firem 60% daní. Další peníze pak poputují do státního rozpočtu skrze dividendy, které společnost pravidelně vyplácí. Stát vlastní v ČEZu necelých 70 % akcií.

V předchozích letech si takto stát ročně přišel na asi 15 miliard. Letos to ale pravděpodobně bude výrazně více. V létě počítal premiér Petr Fiala s dividendou ve výši 16,6 miliardy, teď ale zisky společnosti ještě vzrostly. Další peníze z ČEZu získá vláda také srážkovou daní. Ta ve prospěch státu strhává 15 % z vyplacených dividend.

Čeká nás normální zima, slibuje ministr Jozef Síkela. Česko ale musí i nadále šetřit:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz