Naše Česko

Hrozí další zdražování benzínu, varuje šéf Unipetrolu

Podle některých odborníků kvůli zavedení válečné daně mohou zdražit pohonné hmoty. Ve čtvrtečním pořadu Naše Česko o tomto tématu mluvil ekonom Lukáš Kovanda se šéfem Unipetrolu Tomaszem Wiatrakem.

Ceny pohonných hmot jsou jedním z témat letošního roku, v důsledku invaze Ruska na Ukrajinu dosáhly rekordních hodnot. Nafta se v Česku v průměru prodávala dokonce za cenu 50 korun na litr. Panují obavy, že k podobným výškám se mohou ceny pohonných hmot dostat znovu.

Embargo EU na ruskou ropu začíná platit již za necelý měsíc. "Česko má výjimku, která nám dovolí exportovat paliva, pokud bude ta potřeba, a to do konce příštího roku. Od roku 2024 už takovou možnost nebudeme mít. Je v našem zájmu co nejrychleji ruskou ropu stoprocentně nahradit," řekl Tomasz Wiatrak.

Wiatrak je generální ředitel skupiny Orlen Unipetrol, která vlastní nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic (převážně pod značkou Benzina) a jako jediná v Česku provozuje rafinerie. Podle něj Česko bude schopné se oprostit od ruské ropy zhruba v roce 2024.

Související obsah

Na petrochemický průmysl v Česku dopadne také válečná daň. "Nerozumíme logice té daně. Sazba má být 60 procent, a to ještě nad rámec běžné 19% daně," nastínil Wiatrak.

Válečná daň se ale může promítnout i do cen pohonných hmot. "Je to vážná obava. Kvůli válečné dani v celé Evropě mohou chybět investice, které jsou velmi potřebné v rafinériích. Za nějakou dobu může být poptávka vyšší než nabídka na trhu paliv. To vše spěje k tomu, že větší poptávka bude tlačit cenu nahoru," varuje Wiatrak. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz