Počasí

Všechno je jinak. Meteorologové změnili předpověď na zimu

Brutální úder polárního víru, studený vzduch přivátý z oblasti La Niña nebo hromady sněhu a závěje. Dva měsíce meteorologové varovali před extrémní zimou, která měla Evropu pořádně potrápit. Jenomže nakonec se nejspíš stane pravý opak. Odborníci předpověď změnili.

Zima by v Evropě mohla být mírná, bez větších teplotních extrémů, mrazu i sněhových závějí. Uvedla to Německá meteorologická služba (DWD), informovala agentura Reuters.

Meteorologové přitom původně už od srpna varovali před tuhou a dlouhou zimou. Vliv na počasí měl mít polární vír nebo La Niña. Odborný portál Severe Weather psal dokonce o metrech sněhu už v listopadu.

Sněžit ale pravděpodobně nebude dřív než v prosinci, ani rtuť teploměrů by se neměla propadat hluboko pod nulu. "Očekáváme poměrně mírnou zimu. Pokud je náš model správný, budeme schopni ušetřit peníze za vytápění," řekl šéf DWD Tobias Fuchs.

Související obsah

Průměrná teplota pro zimní období se ustálila na 1,4 stupně Celsia. Od letošního prosince do příštího února se však asi zvýší. Podle meteorologů nás čeká nejteplejší zima od roku 1991.

V příštích dnech se v Česku budou teploty pohybovat mezi 5 až 10 stupni. "Počasí u nás bude ovlivňovat mohutná tlaková výše nad střední a jihovýchodní, postupně východní Evropou. Na začátku příštího týdne bude výše pozvolna slábnout. Ve středu začne přecházet přes naše území zvlněná studená fronta od západu. Ve druhé polovině příštího týdne se ze západní do střední Evropy bude dostávat brázda nízkého tlaku vzduchu," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Čeká nás prudké ochlazení. Počasí bude nahrávat dopravním nehodám (11/2022):

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz