Domácí

Velké části Čechů se změní pravidla důchodů. Nejste mezi nimi? PŘEHLED

Velké části Čechů se změní pravidla důchodů. Nejste mezi nimi? PŘEHLED
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Od roku 2023 čekají vyplácení penzí velké změny. Týkají se například rodičů, kteří za každé vychované dítě dostanou 500 korun navíc. Záchranáři zase budou moct do důchodu dříve.

Sněmovna už dříve schválila tři vládní návrhy, které důchody v Česku zásadně změní. Týkají se nejen rodičů či záchranářů, ale i prominentů komunistického režimu, kterým se na rozdíl od ostatních budou penze snižovat.

Vyšší důchody pro rodiče

Za každé vychované dítě dostane jeden z rodičů 500 korun navíc. Peníze navíc dostane ten, kdo o dítě pečoval nejdéle. Zvýšení se tak bude týkat převážně matek a započítávat se bude do zásluhové části penze. Spolu s tou se bude i valorizovat.

Některé ženy tak mohou získat více peněz než ty bezdětné, které na sociálním pojištění odvedly více než ony. "Průměrná výše důchodu se započtením takzvaného výchovného bude asi 19 500 korun," prohlásil v červenci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). "Oceňuji, že poslanci napříč politickým spektrem podpořili mé pozměňovací návrhy, které umožní čerpat výchovné i těm osobám, u kterých se transformuje invalidní důchod na starobní. Umožní také čerpat výchovné u vdovských důchodů," sdělil předseda výboru pro sociální politiku Vít Kaňkovský (KDU-ČSL).

Související obsah

Dřívější odchod do důchodu

Do starobního důchodu budou moct dříve odejít od ledna záchranáři. "Systém je nastavený tak, že zhruba po odpracování 20 let (je to přesně ekvivalent 4 400 odpracovaných směn) bude mít nárok zdravotnický záchranář odejít do důchodu dříve, v tomto případě o 30 kalendářních měsíců," okomentoval návrh po schválení vládou Jurečka. Za každých 74 směn se přiblíží důchod o měsíc. Maximálně ale budou moct záchranáři přestat pracovat o pět let dříve než ostatní. 

Záchranáři jsou podle něj permanentně vystavení stresu a fyzické zátěži. Do budoucna se chystá dřívější penze i pro další náročná povolání, to se ale má začít projednávat až příští rok. Změna se tak od ledna dotkne jen členů výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby, operátorů zdravotnických operačních středisek a pomocných operačních středisek a záchranářů horské služby. Celkem se bude týkat 6 500 zaměstnanců. Odpracovat si musí aspoň 4 400 směn.

Související obsah

Nižší penze pro komunistické prominenty

Prominenty minulého režimu čekají změny až od března 2024. Týkat se to bude například ministrů a dalších lidí ve vysokých funkcích, vysokých představitelů StB, SNB, Pohraniční stráže či v Hlavním štábu Lidových milic. 

Za každý započatý rok v těchto funkcích tak tisíce Čechů přijdou v důchodu o 300 korun. Dotknout by se změna neměla lidí, kteří jsou v invalidním důchodu. 

"Funkcionáři byli před rokem 1989 nadstandardně odměňováni a současně požívali i různé další výhody. Z toho profitují i při následném pobírání starobního důchodu, který je často nadprůměrný," uvedl Jurečka. "Úprava nepřinese výraznou úsporu státnímu rozpočtu, má ale důležitý symbolický rozměr," dodal. Seznam dotčených lidí sestaví Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek.

Kdy se vám zvýší penze? Vláda schválila vyšší důchody:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz