Zahraničí

Rána pro Putina! Čína se postavila proti Rusku, s USA odsoudila jaderné hrozby

Přátelství mezi Ruskem a Čínou si v posledních dnech prochází těžkou zkouškou. Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi teď navíc jeho čínský protějšek "vrazil kudlu do zad". Setkal se s americkým prezidentem a společně Putinovo chování odsoudili.

V pondělí se americký prezident Joe Biden setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Výsledky, které diskuze dvou státníků přinesla, jsou další ránou pro ruského prezidenta Putina.

Zajímavý vývoj nabrala zejména debata o ruské agresi na Ukrajině. Jak píše agentura Reuters, oba prezidenti odsoudili Putinovo vyhrožování jadernými zbraněmi a shodli se na tom, že by jaderná válka nikdy neměla nastat.

Téma jaderného konfliktu je aktuální i v Ankaře, kde se setkali šéfové zpravodajských služeb USA a Ruska, píše deník U.S. News. William Burns měl údajně upozornit svůj ruský protějšek, že použití jaderných zbraní je nepřípustné.

Související obsah

​Výrazný obrat nastal během rozhovoru dvou prezidentů i v tématu vzájemných vztahů mezi Čínou a Spojenými státy. Prezident Biden po setkání uvedl, že USA a Čína budou nadále energeticky soupeřit, ale jejich soupeření nesmí přerůst v konflikt. Vzájemné neshody lze prý překonat a oba státníci jsou navíc prý zodpovědní za to, jaké vztahy mezi sebou země mají.

Během asi tříhodinového setkání vytkl Biden čínskému prezidentovi "nátlakové a stále agresivnější kroky", které Čína provádí vůči Tchaj-wanu. Znepokojení vyjádřil také nad nedodržováním lidských práv v Sin-ťiang, Tibetu a Hongkongu.

V diskuzích mezi Spojenými státy a Čínou má údajně pokračovat americký ministr zahraničí Antony Blinken. Podle Bílého domu navštíví Čínu a naváže na debatu Joea Bidena a Si Ťin-pchinga.

Čína se touží stát supervelmocí. Už podnikla zásadní kroky k dosažení cíle:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz