Domácí

Matky zuří kvůli zkrácení rodičovské. Vyjmenovaly důvody, proč to nejde

Matky zuří kvůli zkrácení rodičovské. Vyjmenovaly důvody, proč to nejde
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) navrhuje, aby se zkrátila délka rodičovské dovolené. Zajímalo nás, co si o tom ale myslí sami rodiče. Nahlédli jsme proto do komentářů pod článkem, kde se tato problematika řešila.

Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhuje, aby se v Česku zkrátila doba, po kterou můžou lidé pobírat rodičovský příspěvek. Stejný pohled na věc má také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), podle nějž má Česká republika jednu z nejdelších rodičovských na světě.

Proti zkrácení rodičovské je ale jak vládní KDU-ČSL, pod jejíhož předsedu, ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku, problematika spadá, tak opozice. Nesouhlasné reakce pak zaznívají i od mnohých běžných občanů.

Související obsah

Vidí problém třeba v nedostatečné kapacitě školek. "Jesle, školky ani místa ve školách nejsou, firmy budou propouštět, co ti mládí budou dělat?" píše paní Alena. "Je pravda, že máme jednu z nejdelších dob rodičovské. Ale kde ji mají kratší, tam mají zajištěné hlídání dětí. Buď dostatek míst ve školkách a podobných zařízeních, nebo platy takové, že si mohou dovolit paní na hlídání," dodává paní Olga.

Podobně to vidí i paní Květa. "Když chtějí zkrátit rodičovskou, musejí zaručit, že vezmou dítě do školky. Mně dceru vzali až ve čtyřech letech. Prarodiče už taky nepomůžou, protože do důchodu daleko," napsala.

Související obsah

Právě další vládní návrh na zvednutí věku pro odchod do důchodu zmiňovali lidé v souvislosti se zkrácením rodičovské poměrně často.

"Kdyby nezvedali pořád odchod do důchodu, tak by si někteří mohli dovolit dát děti prarodičům, tím pádem by mohli i dřív do práce. Bohužel ve většině případů prarodiče ještě pracují. Kam má člověk ta děcka dát, když kolikrát je ani ve 3 letech ještě do školky nevezmou," napsala paní Anežka.

Jako velký problém pak lidé vidí také nedostatečnou podporu zaměstnávání žen po mateřské a částečných úvazků. "Kdyby aspoň řešili to, že matky od děti nemůžou sehnat práci na ranní směnu nebo na zkrácený úvazek. A když ji seženou a dítě onemocní, musí marodit s dítětem a pak často dostanou výpověď," stěžuje si paní Ester.

"A maminky zůstanou na pracáku, protože je stejně nikdo nezaměstná. Ono sehnat práci i třeba se školáčkem je na palici. Když řeknete, že nemáte hlídání, tak se ani neozvou zpět," přitakává jí další z žen.

Související obsah

Někteří pak navrhují radikálnější řešení. "Švýcarsko má prý mateřskou jen tři měsíce. Tak jo. Takže od příštího měsíce nám všem zvednou šestkrát plat a třikrát důchod, protože to tak ve Švýcarsku je," navrhuje paní Hana.

"Rodičovskou jen do tří let, ale v minimální mzdě. Ne za ten výsměch, co holky mají," tvrdí paní Barbora. Paní Alžběta si pak myslí, že by se vyplácení rodičovské mělo řídit podobnými pravidly jako podpora v nezaměstnanosti. "A já bych dala příspěvek jen rodičům, co alespoň nějaký rok pracovali. A kdo nikdy nepracoval, byl by bez nároku," myslí si.

Související obsah

Část lidí se ale zkrácení rodičovské zastává. "Já nechápu, jak se někdo může dobrovolně doma zavřít na 4 roky. Finance by měly zůstat stejné, ale tři roky jsou podle mě dostačující. V ostatních zemích nejsou zdaleka tak velkorysé podmínky. Naopak za 4 roky člověk vyjde z pracovního tempa, neřeší inovace a po nástupu zpět do práce je to velký stres," myslí si paní Darja.

"Souhlasím, už v době své mateřské jsem moc nechápala ty 4leté verze rodičáku, vrátit čas, tak jdu do práce ještě dřív než v necelých 3 letech dcery," napsala paní Marta.

Maminky zuří. Vláda zvažuje zkrácení rodičovské dovolené:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz