Experti na cestách

Mazlíčci mohou na dovolené trpět. Experti vysvětlili, jak tomu zabránit

Bez domácích mazlíčků ani ránu. Toto heslo razí mnoho Čechů, často to ale nebývá jednoduché. O cestování se zvířaty v pořadu Experti na cestách mluvila vedoucí odborného úseku Nadace pro ochranu zvířat Zdeňka Nezmeškalová.

Češi na své domácí mazlíčky nedají dopustit, berou je s sebou i na dovolenou. "Měli bychom si rozmyslet, jestli je cestování vhodné pro to zvíře, které chceme s sebou vzít. Něco jiného snese pejsek a něco jiného kočička. Pes je s námi schopen absolvovat téměř cokoliv, ale ostatní zvířata s tím mohou mít nějaký problém," nastínila Nezmeškalová.

"Říká se, že pejsek je vázaný na obyvatele, kočička na obydlí, takže možná byste měli zvážit, jestli nějaké jiné zvíře než pejska s sebou brát. Záleží, jestli cestujete někde po Česku, nebo chcete jet do zahraničí. Tam bych s sebou vzala jenom toho pejska. Pro kočičku jsou tyto přepravy stresující," podotkla vedoucí odborného úseku Nadace pro ochranu zvířat.

Související obsah

​Pravidla pro transport mazlíčků jsou rozdílná podle toho, jestli cestujete po Evropské unii, nebo do třetích zemí. "Základ je mít platný očkovací průkaz a zvíře mít čipované. To se týká pejsků, koček a fretek. Ale třeba země jako Norsko, nepouští do své země určitá plemena, jako je československý vlčák," řekla s tím, že tyto podmínky se dají najít na ministerstvu vnitra či na webu Státní veterinární správy ČR.

Než některé mazlíčky vezmete k moři, měli byste to pořádně promyslet. Ne všichni zvládnou dobře změnu podmínek jako třeba vedro, slanou vodu, písek a další. "Jsou to třeba štěňátka, staří nemocní psi nebo i některá plemena, třeba buldoci s kratším nosem. Takže byste se měli poradit se svým veterinářem, jestli je pro ně pobyt u moře vhodný," radí Nezmeškalová.

Související obsah

​Zároveň byste své čtyřnohé miláčky neměli vystavovat extrémním teplotám, takže je nutné rozumně naplánovat, kdy je budete venčit. "Zvažte, jestli pro to zvíře dovolená s vámi bude zážitkem, aby nakonec víc netrpělo, než by si to s vámi užilo," uzavřela.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz