Zahraničí

"Amerika bude opět velká a slavná." Trump oznámil prezidentskou kandidaturu

Donald Trump bude ve volbách za dva roky znovu usilovat o post prezidenta Spojených států. Oznámil to ve své rezidenci na Floridě, kam pozval novináře a hosty za doprovodu pompézního oznámení, že doufá, že se úterý ukáže "jedním z nejdůležitějších dnů v historii země".

Chvíli před Trumpovým projevem v sídle Mar-a-Lago předložil jeho tým potřebné dokumenty ke kandidatuře Federálními volebnímu úřadu.

Přesně ve 21 hodin místního času (tři hodiny po půlnoci našeho) oznámil hlas z reproduktoru, že přichází "příští prezident Spojených států", popsala BBC.

"Americký comeback začíná právě teď," počal svou řeč Trump a vychvaloval své působení v čele USA, kdy se "všem dařilo jako nikdy předtím". Kvůli vysoké inflaci jsme nyní "národem v úpadku", citovala jeho slova BBC s poznámkou, že průměrný roční růst ekonomiky byl za Trumpa i před pandemií koronaviru nižší než za některých nedávných bývalých prezidentů.

Související obsah

​Kromě domácí politiky současného prezidenta Joea Bidena kritizoval i jeho počínání na mezinárodní scéně a obvinil ho, že svým přístupem k válce na Ukrajině přivedl USA na pokraj jaderné války.

"Abychom učinili Ameriku opět velkou a slavnou, oznamuji dnes večer svou kandidaturu na prezidenta Spojených států," řekl Trump. Už během projevu začaly jeho příznivcům chodit e-maily se žádostí o finanční příspěvek na kampaň, informovala BBC.

"Donald Trump zklamal Ameriku," reagoval podle CNN už během Trumpova proslovu prezident Joe Biden. Součástí tweetu z Bidenova oficiálního účtu bylo video, které pranýřovalo Trumpovy výsledky v úřadu včetně ekonomických, zaměstnanosti, zdravotní péče, "hýčkání extremistů", "útoků na práva žen" a "podněcování násilnického davu".

Trump před úterním ohlášením kandidatury počítal, že mu do karet nahrají výsledky probíhajících voleb s očekávaným triumfem republikánů. Jím podporovaní kandidáti však vesměs vyhořeli, demokraté drží Senát a ve Sněmovně reprezentantů směřují republikáni k nejtěsnější většině za poslední desetiletí, píše AP.

Exprezident se tak musí vypořádat se slábnoucím vlivem mezi republikány, kteří mu vyčítají volební neúspěch. Voliče odradilo zdůrazňování lží o volebních podvodech či propagování zákazu potratů, na kterých postavili kampaň Trumpovi oblíbenci. Navíc mu v Republikánské straně vyrostl silný soupeř, stále populárnější guvernér Floridy Ron DeSantis.

Související obsah

​Trump figuruje v několika trestních kauzách včetně vyšetřování ministerstva spravedlnosti ohledně stovek dokumentů s označením tajné, které byly objeveny v krabicích a zásuvkách v jeho rezidenci Mar-a-Lago. Byl také jediným americkým prezidentem, který dvakrát čelil impeachmentu (ústavní žalobě o odvolání) a jehož funkční období skončilo násilným útokem jeho příznivců na Kapitol, poznamenává AP.

Trump kvůli volbám zuří. Jeho vzteku se nevyhnula ani manželka Melania:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz