Zahraničí

Trump kvůli volbám zuří. Jeho vzteku se nevyhnula ani manželka Melania

Bývalý americký prezident Donald Trump je nejspíš frustrovaný z výsledků voleb do Kongresu a jeho zuřivosti neunikla ani jeho manželka Melania. Naopak současný prezident Joe Biden i přes prohru označil volební výsledky za úspěch.

Podle předvolebních průzkumů měla listopadové volby drtivě vyhrát Republikánská strana. Takzvanou rudou vlnu očekával i Donald Trump, který sám některé z republikánských kandidátů osobně doporučil, po vyhlášení výsledků ale podle zahraničních médií zuří. 

"Trump je dnes ráno nepříčetný, hlavně kvůli Mehmetu Ozovi. A obviňuje všechny, kteří mu ho doporučili podpořit, včetně své manželky. Podle něj to od ní nebylo dobré rozhodnutí," informovala ve středu na twitteru reportérka The New York Times Maggie Habermanová.

Republikánský kandidát známý jako "Doktor Oz" totiž v Pensylvánii prohrál s Johnem Fettermanem. Mehmet Oz ale nebyl jediným kandidátem, kterého Donald Trump podpořil a který nakonec nevyhrál. V Arizoně neuspěla bývalá reportérka Kari Lakeová, v Michiganu Tudor Dixon a v Georgii se bude rozhodovat až ve druhém kole na začátku prosince. Naopak demokrati slaví. Většinu v Kongresu sice nejspíš ztratí, ale nižším rozdílem, než se předpokládalo.

Související obsah

"Volby dopadly dobře pro demokracii. Voliči ale dali najevo, že jsou frustrovaní, a já to chápu. Chápu, že posledních pár let bylo pro hodně lidí opravdu těžkých," řekl Biden. O volbách, které přicházejí v polovině prezidentského volebního období, se říká, že jsou referendem o prezidentovi. Joeu Bidenovi měli podle analytiků voliči vystavit hodnocení za dosavadní dva roky ve funkci.

Po vyhlášení předběžných výsledků Biden připustil, že by mohl kandidovat i v roce 2024. "Mám v úmyslu znovu kandidovat, ale mám z toho velký respekt. Bude to rodinné rozhodnutí a ještě si o tom musíme promluvit," upozornil Biden.

Výsledky naopak otřásly pozicí Donalda Trumpa v Republikánské straně a ohrozily jeho možnou příští kandidaturu. Na Floridě mu roste velká konkurence. Republikán Ron DeSantis totiž vyhrál téměř o 20 procent a podle některých straníků by právě on byl vhodnějším kandidátem na příštího prezidenta.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz