Domácí

Změny v rozpočtu se dotknou nás všech, tvrdí ekonom. Nejde to bezbolestně

Dodrží vláda svůj slib, že se nebudou zvyšovat daně? A čí je vina, že je státní rozpočet v takovém stavu? To jsou některé z otázek, o kterých dnes mluvila moderátorka Bára Divišová s ekonomem Dominikem Stroukalem v pořadu Napřímo.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce během příštího roku přijít alespoň s několika změnami. Jejich cílem bude snížení strukturálního schodku státního rozpočtu. "Ale nebude to jednoduché, nebude to bezbolestné a budou to provázet velké politické střety," řekl. 

Těmto změnám se v pořadu Napřímo věnovala moderátorka Bára Divišová s ekonomem Dominikem Stroukalem. Ten souhlasí se Stanjurovým tvrzením, že změny nebudou jednoduché. "Bude nás to bolet pravděpodobně všechny," tvrdí. 

"Řešíme, jestli snížit příjmy, zvýšit daně, já bych raději sekal výdaje, což ve společnosti rezonuje. Je to o tom si jednu věc vybrat. Vláda chce snižovat výdaje, takže se to bude muset dotknout nějaké skupiny. Nejde to bezbolestně," vysvětlil Stroukal.

Související obsah

Stav státního rozpočtu je podle Stroukala zásluhou všech vlád. Problém údajně spočívá v tom, že vlády v letech, kdy se rozpočtu daří, nevytváří rezervu pro špatné roky. Na vině jsou údajně vládní i opoziční strany. Pro každou vládu je pak údajně jednodušší se zadlužit, než sáhnout k nepopulárnímu kroku a zvýšit daně. 

Zrušení superhrubé mzdy a snížení daně z příjmu na 15 procent představuje údajně asi polovinu problému, kterému aktuálně státní rozpočet čelí. Vláda nicméně říká, že bude snižovat daně a proti tomu snižovat výdaje. Nezodpovědné chování se státní kasou si ale údajně vybralo svou daň. 

Související obsah

​Hrozí řecký scénář?

Podle Stroukala není strašení tím, že by se Česká republika vydala na stejnou cestu jako Řecko, úplně zcestné. "Na jednu stranu je fajn, že se straší tím nejhorším scénářem, tedy nejzadluženější zemí v Evropě a druhou nejzadluženější zemí na světě, ale jsme od ni skutečně daleko," tvrdí ekonom. 

Varuje ale, že na stejnou cestu jako Řecko jsme se už dávno vydali, ačkoliv například oproti Itálii jsme ještě daleko. "I tak si ale zaděláváme na problém," upozorňuje ekonom. "Jakmile si zvykneme na to, že budeme zvyšovat výdaje a pomáhat tam, kde se nám to kvůli volbám hodí a před volbami snižovat daně, může se stát, že se dostaneme do situace, kdy znenadání přijde krize, dluhy vyrostou a nebudou peníze za jejich zaplacení," zdůrazňuje.

Související obsah

​Poruší vláda slib o nezvyšování daní?

V rámci řešení rozpočtové situace je na scéně i možnost, že by vláda ze svého programu vyškrtla bod o tom, že nebude zvyšovat daně. "Už teď bude v předvolební debatě vládním stranám vyčítáno, že porušily svůj vlastní slib," upozorňuje ekonom.

Údajně se ale jednalo o mimořádnou situaci, což je i argument, kterým by se vládní strany mohly bránit. Vláda by podle něj měla najít odvahu a "proškrtat výdaje". To je nicméně údajně přesně to, co ministr Stanjura slíbil.

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz