Domácí

Tripartita jednala o pomoci s cenami energií. Situace se příští rok nezlepší, varují odbory

Vláda Petra Fialy (ODS) se v pondělí sešla se zástupci odborů a podnikatelů. Tripartita jednala o opatřeních proti vysokým cenám energií nebo o návrhu státního rozpočtu na příští rok.

Hlavním bodem pondělního jednání vlády se zástupci zaměstnavatelských svazů a představitelů odborových organizací byla opatření, která kabinet Petra Fialy (ODS) připravil pro boj proti vysokým cenám energií. "Vláda musí intenzivně pomoct lidem a firmám. Všichni se bojí toho, co bude. Nejistota ve společnosti je zaručená cesta k recesi," napsal na twitteru šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Klíčový je podle Středuly především kurzarbeit. "Situace lepší nebude. Jestliže všechny předpoklady hovoří i o poklesu HDP a oproti letošku má být inflace 10 %, tak to žádná pohoda není. Firmy nemluví o svých problémech a my se budeme o nich dozvídat, až se bude propouštět," varoval Středula.

Související obsah

Do krizových situací se podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka dostává už nyní řada firem. Mezi nimi jsou například ty sklenářské, keramické, slévárenské či hutní. Problémy má také veřejná doprava.

Kurzarbeit představuje zkrácenou práci se státním příspěvkem na mzdy. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by se týkal jak firem, které se kvůli cenám energií dostaly do mimořádné krizové situace, tak jejich dodavatelů. "Snažíme se v rámci zastropování cen i krizového rámce hledat cesty pomoci. Kurzarbeit jsme odeslali do připomínkového řízení," uvedl Jurečka.

Právě restrikce by mohly ovlivnit státní rozpočet na rok 2023. Ten na příští rok se schodkem 295 miliard prošel Poslaneckou sněmovnou před třemi týdny. V dalším čtení mohou poslanci navrhovat už jen přesuny v rozpočtu, nemohou ale měnit výši schodku.

Problém mají poslanci i s rozpočtem pro letošní rok, jehož upravený schodek se prezident Miloš Zeman rozhodl vetovat a vrátil jej Sněmovně k přepracování. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) se ale v úterý vládním poslancům podaří prezidentovo veto přehlasovat.

Tématem pondělního jednání tripartity byla i sporná novelizace zákoníku práce nebo využití finančních prostředků z evropských fondů.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz