Zahraničí

Cestovní horečka v Česku stále trvá. Ale ceny letenek se až ztrojnásobily

Cestovatelská sezóna se po dvou letech, kdy bylo cestování kvůli pandemii značně omezené, konečně vrátila do normálního stavu. Dovolené ale nyní ovlivňují další faktory, a to válka na Ukrajině a inflace. Projevuje se to hlavně na ceně letenek, mluvili o tom odborníci v pořadu Experti na cestách.

Cestovní horečka navzdory současné situaci pokračuje dál. "Lidé si prodlužují léto a už se začíná i velmi dobře prodávat exotika. Velký zájem je o velká města, ale nabídka je limitovaná zdražováním letenek," nastínil místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Podle něj letenky zdražily už několikrát. "Do Paříže nebo do Londýna, kam se člověk dříve dostal třeba za 2 500, tak ta letenka může stát teď i přes deset tisíc korun. Ceny některých letenek se zdvojnásobily až ztrojnásobily," podotkl Papež s tím, že se navíc lety často ruší či aerolinky mění časy odletu.

Související obsah

​Češi si v tomto období chtějí prodloužit léto, je to podle expertů mimo jiné i výhodnějšími cenami. "Posezónní ceny bývají nižší než ty letní. Termíny, které byly v září a říjnu kolem státních svátků, se staly dalšími regulérními dovolenými. To je nový fenomén," podotkl provozní ředitel CK Blue Style Ondřej Rušikvas.

Ekonomická krize se ale promítá i do cen zájezdů na příští rok. "Myslím, že to není razantní zvýšení, jsou to nižší procenta. Doporučení je jasné, a to aby lidé kupovali zájezdy v tuto chvíli, protože pak může nastat, že last minute nabídky můžou být v létě dražší než first minute," upozornil Rušikvas.

Související obsah

​Protipandemická opatření v tuto chvíli téměř zmizela. "Země nyní často nechávají na lidech, zda budou nosit roušku, nebo ne. Pro většinu zemí je covidová záležitost už téměř uzavřená. Zdá se, že v tom razantním stylu jako byl loni a předloni se už covid nevrátí," uzavřel Papež.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz