Zahraničí

Vítězství pro republikány. S těsným výsledkem ovládli americkou Sněmovnu

Vítězství pro republikány. S těsným výsledkem ovládli americkou Sněmovnu
Republikánská volební kampaň | Zdroj: Profimedia

Boj o americkou Sněmovnu reprezentantů je u konce. Většinu nakonec mají republikáni, kteří získali poslední křeslo, jež potřebovali. Výsledky jsou velmi těsné – republikáni mají 218 poslanců a demokraté 211. Moc ve Spojených státech se tak opět dělí mezi dvě strany, což představuje výzvu pro efektivní vládnutí. Prezident Joe Biden totiž pochází z řad demokratů, kteří ve volbách také získali kontrolu nad Senátem.

Republikáni svým vítězstvím v boji o dolní komoru Kongresu získali páky na omezení programu demokratického prezidenta Joea Bidena. Většinu ale mají jen velmi těsnou, křesel získali 218, zatímco demokraté jich mají jen o sedm méně. Podle agentury AP News tak pro ně bude komplikované prosazovat svou politiku.

Těsné výsledky mohou narušit plány Kevina McCarthyho stát se předsedou Sněmovny reprezentantů, protože ne všichni republikáni mu vyjádřili podporu. McCarthy ale slaví. Ve středu večer na twitteru napsal, že jeho strana oficiálně obrátila kartu ve Sněmovně. "Američané chtějí nový směr a republikáni ve Sněmovně jsou připraveni se jím vydat," přislíbil.

Dosavadní předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová ujistila demokratické voliče, že prezident Joe Biden bude mít v parlamentu stále silnou podporu. "V příštím Kongresu budou demokraté ve Sněmovně reprezentantů i nadále hrát důležitou roli při podpoře programu prezidenta Bidena," prohlásila a dodala, že republikáni mají mizivou většinu.

Související obsah

​Sám Biden ve svém prohlášení dal najevo, že z výsledků voleb zklamaný není. "Ukázaly sílu a odolnost americké demokracie," řekl. Zatímco ve Sněmovně reprezentantů demokraté většinu ztratili, v Senátu ji naopak obhájili. Rozhodující byla bitva o Nevadu, díky které získali celkem 50 křesel. Republikáni jich obhájili 49.

Stále ale není rozhodnuto v Georgii, kde proběhne druhé kolo voleb v prosinci. I kdyby tam ale vyhráli republikáni a poměr křesel byl 50:50, demokraté budou mít navrch, protože rozhodující hlas připadne na viceprezidentku Kamalu Harrisovou.

Více o výsledcích boje:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz