Zahraničí

Biden je neústupný ohledně rakety v Polsku. Jeho vzkaz Zelenského nepotěší

Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že je přesvědčený, že raketa, která v úterý zasáhla území Polska a zabila dva lidi, nebyla ukrajinská. Tvrdí to na základě zpráv, které obdržel od velení armády. Podle šéfa Bílého domu Joea Bidena to ale není žádný důkaz. Později Zelenskyj uvedl, že si není jistý, co přesně se stalo. Stále se ale domnívá, že výbuch nezpůsobil ukrajinský protiraketový systém.

Po zásahu polského území raketou, v důsledku čehož zemřeli dva lidé, první zprávy hovořily o tom, že střelu vypálilo Rusko. Ve středu se ale objevily informace, že to pravděpodobně bylo dílo ukrajinské armády, která tak učinila omylem při sestřelování ruské rakety. Polsko i vedení NATO uvedly, že to není vina Ukrajiny, ale ruské agrese, prezident Volodymyr Zelenskyj chce přesto svou zemi očistit.

Ve středu novinářům v Kyjevě řekl, že obdržel zprávy od velení ukrajinské armády a letectva, že Ukrajinci Polsko nezasáhli. "Nepochybuji o tom, že to nebyla naše raketa. Domnívám se, že byla ruská na základě důvěryhodnosti zpráv naší armády," citovala jej agentura Interfax.

Související obsah

​Prezident USA Joe Biden je ale jiného názoru, píše Reuters. Byl to právě on, kdo ve středu jako první zpochybnil, že výbuch v Polsku měla na svědomí raketa vypálená Rusy. Ve čtvrtek po návratu z Indonésie, kde se konal summit G20, ho novináři v Bílém domě požádali o vyjádření. "To není důkaz," okomentoval tvrzení Zelenského o důvěryhodnosti jeho armády.

Polské úřady výbuch stále vyšetřují a ukrajinští experti se na tom budou také podílet, řekl na Fóru nové ekonomiky agentury Bloomberg Zelenskyj. Tam také zmírnil své tvrzení a uznal, že dokud vyšetřování neskončí, nebude možné říci, čí rakety nebo jejich části dopadly na území Polska. "Nevím, co se stalo. Nevíme to jistě. Nikdo na světě to neví," řekl.

Stále se ale domnívá, že to nebyla ukrajinská raketa. "Viděli jsme snímky průměru kráteru. Nemohlo jít o důsledek částí protiraketového systému," konstatoval.

Situace mezitím využívá Rusko. Jeho zástupce při OSN Vasilij Něbenzja prohlásil, že se Ukrajina a Polsko snaží vyvolat přímý konflikt mezi Ruskem a NATO. "Absolutně nezodpovědné výroky vedení těchto zemí nelze vnímat jinak," řekl podle ruské tiskové agentury TASS.

Více o úterní události v Polsku se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz