Zahraničí

Pohotovost v Británii. Nemocnici uzavřeli kvůli možnému případu eboly

Pohotovost v Británii. Nemocnici uzavřeli kvůli možnému případu eboly
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Část nemocnice v britském Colchesteru musela být ve čtvrtek uzavřena kvůli podezření na ebolu. S příznaky naznačujícími toto onemocnění tam přijali pacienta, který se nedávno vrátil z Afriky. Nemocnice je od pátečního rána sice opět v provozu, původ infekce je ale stále neznámý. Pacient musí podstoupit testy na celou řadu infekčních nemocí.

Britská média ve čtvrtek informovala, že zdravotníci v colchesterské nemocnici vyšetřují možný případ eboly. Samotná nemocnice tuto zprávu nepotvrdila, uzavřela ale jednu svou část a zdůvodnila to výskytem blíže neurčené infekce.

"Všude byli lidé s vozíky. Neustále tam jezdilo mnoho aut, lidé viděli ceduli, že mají jet do jiné nemocnice, a tak zase odjížděli. Je to velmi znepokojující," řekl deníku Colchester Gazette Vincent Dolandson, který byl na návštěvě matky v nemocnici, když se začal areál uzavírat.

Související obsah

​Pacient, kvůli kterému jsou zdravotníci v pohotovosti, se nedávno vrátil z Afriky a projevily se u něj příznaky, které naznačují, že by mohl mít ebolu. Podle informací deníku The Telegraph podstupuje testy na celou řadu nemocí. Jedná se o rutinní postup, který se zavádí v případě, kdy se u cestovatelů objeví podezření na toto onemocnění.

Kromě eboly je tak pravděpodobně testován na několik dalších hemoragických horeček, jako je Lassa nebo krymsko-konžská hemoragická horečka. Bude trvat několik dní, než obdrží výsledky. Od pátečního rána je nemocnice opět plně v provozu.

Znepokojivá situace v Ugandě

Pokud by se nákaza ebolou potvrdila, jednalo by se o první případ ve Velké Británii od roku 2014, kdy si nemoc ze západní Afriky přivezli dva lidé. Oba se tehdy uzdravili. Nyní je ohniskem nákazy východoafrická Uganda, která se s epidemií eboly potýká již několik měsíců.

Související obsah

​Riziko jejího vypuknutí mimo tuto oblast je podle odborníků velmi nízké, přesto úřady ve světě zavádějí preventivní opatření. To se týká právě i Velké Británie. Její vláda začátkem října uvedla zdravotníky do stavu zvýšené pohotovosti.

Opatření zavádí také například Spojené státy, které se připravují na možnost, že se virus rozšíří i na druhou stranu Atlantiku. Podle CNN v zemi proběhlo cvičení, které mělo otestovat připravenost v případě podezření na ebolu.

Pandemie nehrozí

Caroline Orrová z americké Laboratoře aplikovaného výzkumu pro zpravodajství a bezpečnost na svém twitteru nicméně uklidňuje, že není žádný důvod k panice. "Ebola není covid. Všichni jsme traumatizováni z probíhající pandemie, během níž naše instituce selhaly, ale to neznamená, že každé ohnisko nákazy se stane pandemií. Ebola není covid a snažit se tyto dvě nemoci srovnávat je velmi zavádějící," zdůraznila.

Související obsah

​Na rozdíl od covidu, který se šíří vzduchem, se ebola přenáší tělními tekutinami. Je tedy podstatně méně infekční a její potenciál pro vznik pandemie je malý. Jedná se nicméně o velmi vážné onemocnění, které má vysokou úmrtnost. Epidemii v Ugandě způsobil poměrně vzácný typ eboly, známý jako súdánský kmen, který nebyl zaznamenán od roku 2012.

V roce 2014, kdy byla doposud největší epidemie eboly, se šířil mnohem běžnější, ale také nebezpečnější kmen ebola-Zair. Virus se tehdy dostal i do Evropy. V České republice se ale i přes několik podezření nikdy neprokázal.

Ačkoliv je zairský kmen eboly smrtelnější, na rozdíl od súdánského proti němu vědci vyvinuli vakcínu. Více se dozvíte v reportáži (8/2019):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz