Domácí

Manželé dostali za míchání šamanského elixíru 8 let. Prezident je omilostní

Prezident Miloš Zeman omilostní polské manžele Kordysovy, kteří měli jít do vězení za nelegální obchod halucinogenním nápojem ayahuasca, který připravovali podle receptu peruánských šamanů. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek v pátek oznámil rozhodnutí prezidenta na svém twitteru.

Polské manžele Karolinu a Jaroslawa Kordysovi české soudy poslaly na osm let do vězení. Na Novojičínsku totiž pořádali rituály, při kterých popíjeli psychotropní nápoj, který obsahuje v Česku nelegální látku DMT. Při takových ceremoniích podali elixír nejméně 1 300 klientům a přišli si na více než deset milionů korun.

"S panem prezidentem Zemanem jsme projednali případ manželů Kordysových. Pan prezident mi sdělil, že mému návrhu na omilostnění obou vyhoví. Děkuji Miloši Zemanovi za moudré a lidské stanovisko," informoval o dohodě s prezidentem ministr spravedlnosti na twitteru. Hrad své rozhodnutí manžele osvobodit zatím nekomentoval.

Související obsah

Krajský soud v Ostravě v lednu vyměřil za distribuci s psychotropními látkami a jedy Karolině Kordysové trest ve výši pět a půl roku ve vězení, jejího manžela chtěl dokonce poslat za mříže na 8 a půl roku. Třetí obžalovaný Petr Kawanka, který se na dovozu nelegálního elixíru podílel, vyvázl s podmínkou. Všechny tři osoby navíc soud z Česka vyhostil. V říjnu olomoucký vrchní soud původní verdikt změnil, oba manžele poslal do vězení na osm let. 

Samozvaní šamani do Česka podle soudu postupně dostali přes 200 kilogramů koncentrátu, ze kterého pak naředěním získali zhruba 300 litrů nápoje. "Trestní sazba v tomto případě činí 8 až 12 let. V případě pana Kordyse jsme provedli drobnou korekci, u obžalované to byla zásadnější korekce. Podle nás se oba dopustili stejného jednání jako spolupachatelé. Není jediný důvod, aby někdo z nich byl zvýhodněn," prohlásil předseda soudního senátu Vladimír Hendrych.

Související obsah

Odborníkům se však zdál trest neúměrný a obecně trvali na stanovisku, že je nutné českou legislativu zabývající se návykovými látkami pozměnit. Právě proto přicházela v úvahu milost pro oba partnery.

Podívejte se na video, jak zněl verdikt pro manžele Kordysovi:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz