Zahraničí

Putin bude potřebovat další vojáky. V Rusku čekají novou mobilizaci

Putin bude potřebovat další vojáky. V Rusku čekají novou mobilizaci
Ruský prezident Vladimír Putin | Zdroj: Profimedia

Rusku hrozí další vlna mobilizace. Na další doplňování řad armády se údajně mají připravovat ruské úřady. Nová vlna mobilizace má začít v prosinci nebo lednu. Kreml ale už v minulosti tvrdil, že žádné další masivní verbování nechystá.

Ani ne měsíc po ukončení mobilizace znějí v Rusku obavy z nové vlny nabírání mužů do ruské armády. Po ruských sociálních sítích totiž kolují fotografie povolávacích rozkazů, které měli dostat muži v Petrohradu. Podle těchto rozkazů se mají dostavit k mobilizaci v lednu 2023, uvedl Institut pro studium války (ISW).

To však není jediný náznak, že se může schylovat k další vlně mobilizace. Na vojenské základně v Odincovu v Moskevské oblasti vojenský prokurátor obvinil vojáka z útoku na svého nadřízeného 13. listopadu. Prokurátor prohlásil, že muž na důstojníka zaútočil v období mobilizace, čímž měl nepřímo uznat, že mobilizace oficiálně stále probíhá.

Kreml oznámil ukončení mobilizace na konci října s tvrzením, že se podařilo dostatečně posílit armádu a žádné další vlny nebudou potřeba. Kritici ale upozorňují na to, že Kreml nevydal žádný dokument, kterým by mobilizaci ukončil.

Související obsah

Oficiálně tak mobilizace stále pokračuje, byť v mnohem menším měřítku. Pro ruské úřady totiž představovalo masivní verbování ohromnou zátěž. Podle ISW tuto zátěž často nezvládaly, což vedlo k nedostatečně vycvičeným vojákům, kteří navíc před odjezdem na frontu často nedostanou ani základní vybavení.

Mobilizaci oznámil ruský prezident Vladimir Putin 21. září. Podle jeho prohlášení se měla týkat pouze 300 tisíc mužů, kteří již mají vojenské zkušenosti. Realita však byla odlišná a povolávací rozkazy dostávali i běžní civilisté, zejména ti, kteří se účastnili protiválečných protestů. Mobilizaci provázela značná vlna nevole mezi Rusy, kteří před povoláním do boje často utíkali do zahraničí, zejména do Kazachstánu a Gruzie.

Informace, že v Rusku proběhne na přelomu roku další vlna mobilizace, se šíří také jako lavina sociálními sítěmi. Ti, kteří již byli do armády odvedeni v minulé vlně, například radí potenciálním odvedencům, aby nic nepodcenili a nakoupili si vybavení už nyní. Po vyhlášení mobilizace jej totiž prodejci podle nich opět výrazně zdraží. 

Šojgu oznámil konec mobilizace. Na Ukrajině má být 82 tisíc nováčků:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz