Zahraničí

V Polsku pochovali oběti výbuchu rakety. Oba muži měli státní pohřeb

Poslední rozloučení se dvěma Poláky, kteří přišli o život po dopadu pravděpodobně ukrajinské rakety, proběhla o víkendu na východě Polska. Oba muži se dočkali státního pohřbu.

Pohřeb 59letého Bogdana C. se konal v neděli v malém farním kostele v Przewodówě. V tomto případě bylo poslední rozloučení daleko skromnější. Rodina zemřelého totiž chtěla, aby byla mše soukromá. Proběhla proto bez účasti polské armády a počet oficiálních hostů byl omezený jen na nezbytné minimum, píše portál Fakt.

Smuteční obřad za 62letého skladníka Bogusława C. proběhl v sobotu v kostele sv. Bratra Alberta v Przewodówě. Před rakví zesnulého stála čestná stráž. Samotný ceremoniál byl na přání rodiny v kruhu nejbližších.

Související obsah

Mezi pozvanými byl například i lublinský vojvoda Lech Sprawka, poradce polského prezidenta Dariusz Dudek, zástupce ukrajinského velvyslanectví v Polsku Artem Valach a několik dalších senátorů a poslanců.

Před kostelem se pak shromáždili tamní obyvatelé, všichni byli oděni do černé. Během bohoslužby vystoupil také syn zesnulého a připomněl, že Bogusław pomáhal ukrajinským uprchlíkům po vypuknutí války. "Udělal, co udělat musel," uvedl.

Dramatické chvíle se odehrály i během samotného ceremoniálu. Jeden z účastníků omdlel, informovalo Radio Zet.

Související obsah

Raketa dopadla do Przewodówa v úterý. Při výbuchu sušičky obilí poté oba muži zemřeli. Podle prvotních zpráv se mělo jednat o zbloudilou ruskou střelu, ve středu ale americký prezident Joe Biden uvedl, že ji zřejmě vypálili Ukrajinci.

Ukrajinská hlava státu Volodymyr Zelenskyj je však přesvědčen, že raketa ukrajinská nebyla. Vysocí představitelé se ale shodují, že tak jako tak je vina na straně Ruska. Nic však nenasvědčuje tomu, že se jednalo o úmyslný útok na polské území. 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz