Zahraničí

V Polsku zabíjela raketa. Proč nezasáhl obranný systém a jak je na tom Česko

Ačkoliv je Polsko vybavené ochrannými protiraketovými zbraněmi, zemřeli dva jeho občané po pádu rakety vystřelené ukrajinským obranným systémem. Jak je to možné a zda něco podobného hrozí České republice, odpovídali experti na bezpečnost.

Po úmrtí dvou Poláků nedaleko hranic s Ukrajinou se začaly objevovat otázky, proč raketu vystřelenou ukrajinským protiraketovým systémem nedokázala zastavit polská obrana. Na to odpovědělo hlavní velitelství polských ozbrojených sil.

"Žádná armáda nedisponuje systémem protivzdušné obrany, který by chránil celé území daného státu. Raketový útok je charakterizován bodovým úderem na vybraný cíl, a ne zničením více cílů na velkých územích. Úkolem systémů je mimo jiné obrana kritické infrastruktury," stojí ve vyjádření na sociálních sítích.

Související obsah

K tématu se vyjádřil i polský plukovník Piotr Lewandowski. Podle něj je těžké posoudit, zda by nějaký systém dokázal odhalit a zachytit zbloudilou střelu. Pro polský portál PolsatNews dodal, že pokud se skutečně jednalo o střelu S-300, která zasáhla Polsko, tak ta se v poslední fázi letu chová jako balistická střela – řítí se obrovskou rychlostí a je hůře zachytitelná radarem. I kdyby se raketa přiblížila k systému Patriot, bylo by velmi těžké ji sestřelit.

Vše začalo ruským raketovým útokem na uhelnou elektrárnu v Dobrotvirsku. Střela vyletěla z Běloruska, ukrajinský systém S-300 proti ní poslal dvě rakety. Jedna z nich střelu zničila, druhá minula, a měl se tak aktivovat systém sebedestrukce, který ale selhal.

Trasy vystřelených raket | Zdroj: TV Nova

​Let podobné rakety je velmi krátký. Obec Przewodów, kde raketa dopadla, leží jen asi 8 kilometrů od hranic. Podle vojenského analytika Jiřího Vojáčka tak raketa nad polským územím mohla letět jen několik vteřin, její celkový let mohl trvat kolem půl minuty, což je velmi krátká doba, aby někdo stihl zareagovat.

Podobně situaci okomentoval i generál ve výslužbě Jiří Šedivý: "Jsou to rozhodovací procesy, které jsou hrozně krátké, tam se bavíme o vteřinách, možná desítkách vteřin, a ten člověk nemá k dispozici čas konzultovat, proto se v takových případech nasazují i prostředky umělé inteligence, která pomáhá rozhodovat."

"Pokud je zřejmé, že ten prostředek letí na některý ze států NATO a dopadne někde do neobydlené oblasti, a není to úmyslný cílený útok, tak se nechá proletět, a tam kde spadne, tam se potom provede vyhodnocení, co to bylo za prostředek, jak byl třeba vyzbrojen a co bylo součástí konstrukce toho daného zařízení," doplnil.

Související obsah

Protiraketová obrana České republiky

Česká republika v současné době nemá obranný systém proti balistickým střelám. Československá armáda dříve mívala jeden systém S-300, po rozdělení země ale připadl Slovákům. Ti jej asi před půl rokem darovali Ukrajině. Jinak má Česko jen protiletadlové systémy, jejichž účinnost proti balistickým raketám je diskutabilní.

Podle Vojáčka ovšem nehrozí, že by se něco podobného jako v Polsku stalo v České republice: "Nejvýkonnější, co Ukrajinci mají, je S-300, které mají desítky verzí, ale i ty nejvýkonnější verze mají dostřel maximálně asi 350 kilometrů, takže to přes Polsko ani Slovensko nedoletí. Mohly by k nám doletět střely s plochou dráhou letu, kterými Rusové bombardují cíle na Ukrajině, ty mají dolet 5 000 kilometrů, takže tam teoretická možnost je, kdyby to špatně naprogramovali."

Ministerstvo obrany už pracuje na nápravě, ale bude to nějakou dobu trvat. "Smlouva na dodávku čtyř baterií raketového systému SHORAD (protiletadlový raketový systém krátkého dosahu, pozn. red.) byla mezi ministerstvem obrany ČR a státem Izrael podepsána 5. 10. 2021, poslední dodávky budou ukončeny do konce roku 2026," uvedla mluvčí ministerstva obrany Natálie Kopp.

"Je to systém krátkého až středního dosahu a ten nám zajistí protivzdušnou obranu státu. Bude chránit objekty typu Praha, Brno, velké vojenské základny či jaderné elektrárny Temelín a Dukovany," vyjmenoval bezpečnostní expert Lukáš Visingr. Česká republika jedná podle bezpečnostních expertů i o dodávkách dalších protivzdušných systémů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz