Domácí

Cena cukru stále roste! Vánoční cukroví se letos pořádně prodraží

Další položka, která letos prodraží vánoční cukroví, je cukr. Úroda cukrové řepy byla letos podle zemědělců sice lepší než loni, ale ceny ženou nahoru drahé energie.

Letošní úrodu cukrové řepy si pěstitelé na Opavsku pochvalují. Pomohlo příznivé počasí v září a říjnu. "Bude spokojenost jak na straně zemědělců, tak na straně cukrovarů," uvedl vedoucí řepné kampaně Moravskoslezských cukrovarů Jaroslav Narovec.

Díky slunečnému podzimu je mimořádná i cukernatost řepy. K výrobě jednoho kila cukru je letos potřeba jen šest řep. To je podle pěstitelů skvělý výsledek. Česko je z hlediska produkce cukru soběstačné, ale Evropa ne. "Evropa nevyrobí svoji spotřebu, a tím pádem ty ceny půjdou nahoru," doplnil Narovec. To ovlivní i cenu cukru v Česku. Lidé si opět připlatí. Časy, kdy cenovky ukazovaly 10 nebo 12 korun za kilo, jsou pryč.

Související obsah

Od září cukr krystal prudce zdražil. Kilogram průměrně o více než polovinu. Ještě v září stál 21,40 korun, v říjnu už 35,50. "Do prodeje se dostává cukr z aktuální sklizně cukrové řepy, do těchto cen se už promítají zvýšené náklady především na energie," vysvětlila mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková.

Před Vánocemi by tak cena mohla šplhat až k 45 korunám za kilo. Vrásky to přidělává hlavně majitelům cukráren. Ludmila Jařabová v Kravařích kvůli vysokým cenám cukru letos už dvakrát zdražila. Pokaždé o 15 %. "Náplně, čokolády, to všechno obsahuje cukr a každá ta surovina, ze které vyrábíme, se zdražuje. Lidé si budou kupovat míň," postěžovala si Jařabová.

Mnoha podnikům včetně těch zemědělských končí koncem roku fixace na ceny energií. O kolik po novém roce konkrétně podraží, nechce v tuto chvíli nikdo komentovat.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz